اصول چاپ و نشر

قیمت صفحه‌آرایی کتاب

قیمت صفحه‌آرایی کتاب

قیمت صفحه‌آرایی کتاب

تعیین قیمت صفحه‌آرایی کتاب بر مبنای اصولی صورت می‌گیرد که در اغلب موارد عدم اطلاع از این اصول موجب ابهاماتی می‌گردد. موسسه فرهنگی هنری اندیشه نگاران شیز با در نظر گرفتن اصول صفحه آرایی کتاب، با در نظر گرفتن نیازها و شرایط مدنظر نویسندگان خدمات مربوط به طراحی و صفحه‌آرایی کتاب را انجام می‌دهد.

توضیحات زیر، تعرفه و هزینه خدمات صفحه‌آرایی در طراحی کتاب را شامل می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق واتساپ با ما تماس بگیرید تا همکاران ما در بخش پشتیبانی با توجه شرایط کار در تعیین قیمت صفحه‌آرایی کتاب شما را راهنمایی نمایند. علاوه بر این برای دریافت قیمت صفحه‌آرایی کتاب می‌توانید از طریق ایمیل نیز با ما در ارتباط باشید. لازم به ذکر است که با در نظر گرفتن گونه‌های متفاوت ساختار کتاب‌ها هزینه صفحه‌آرایی کتاب متفاوت خواهد بود. ازاین‌رو مشاهده اصل فایل و یا متن دست‌نویس توسط کارشناسان ما امری الزامی به شمار می‌آید.

می‌توان گفت که صفحه‌آرایی هنری کاربردی از شاخه گرافیک است که هدف آن ایجاد ارتباط هماهنگ و مناسب در صفحه بین نوشتار تصویر و فضای منفی هست و یا به‌عبارتی‌دیگر به تجمع متن، نقش، تصویر و فضای خالی در یک صفحه با در نظر گرفتن روابط منظم و مطلوب بین این عناصر و محتوای مطلب صفحه‌آرایی گویند. صفحه‌آرایی در طراحی کتاب، صفحه‌آرایی مجله، بروشور، کاتالوگ، روزنامه، پوستر، تقویم و غیره بکار می‌رود.

قیمت صفحه‌آرایی کتاب

عوامل مؤثر در تعیین قیمت صفحه‌آرایی کتاب

ضمن در نظر گرفتن تنوع محتوای کتاب، تعیین قیمت صفحه‌آرایی کتاب قبل از بررسی جزئیات عموماً تقریبی است. به همین دلیل قیمت مقدماتی صفحه‌آرایی امکان دارد بیش از قیمت واقعی و یا حتی کمتر از حق‌الزحمه اصلی باشد. این هزینه‌ها بر اساس پارامترهای گوناگون مشخص می‌گردد، به همین منظور برای دریافت قیمت اصلی حتماً با ما تماس حاصل نمایید.

عوامل مؤثر در تعیین قیمت صفحه‌آرایی کتاب

ازجمله عوامل مؤثر در تعیین قیمت صفحه‌آرایی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

نوع متن

انواع متن می‌توانند ازنظر عملکرد متفاوت باشند. بر این اساس نحوه ترکیب‌بندی آن‌ها نیز می‌تواند متفاوت باشد. به‌عنوان‌مثال یک کتاب داستان کودک ازنظر ساختاری با یک متن علمی قطعاً از تفاوت‌های بنیادی برخوردار است که این موضوع می‌بایست در صفحه‌آرایی کتاب‌ها مدنظر قرار گیرد. به همین ترتیب تعیین قیمت صفحه‌آرایی کتاب درگرو تعیین نوع متن خواهد بود. ازجمله گونه‌های مختلف متون می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • متن علمی
 • متن اداری
 • متن ادبی
 • متن روزنامه‌نگاری
 • متن تبلیغاتی
 • متن حقوقی
 • متون دیجیتالی
 • متون تاریخی
 • متن نمایشی

زبان متن

یکی دیگر اصلی‌ترین عناصر در مشخص کردن هزینه صفحه‌آرایی کتاب یا مجله زبان متن است. به‌عنوان‌مثال راست‌چین بودن یا چپ‌چین بودن محتوا تأثیرات عمده‌ای در شکل‌دهی نوشته دارد. علاوه بر این نوع حرف به‌کاررفته در زبان‌های مختلف می‌تواند در تعیین قیمت صفحه‌آرایی کتاب مؤثر باشد. مثلاً در زبان فارسی حروف به یکدیگر می‌چسبند، درصورتی‌که در زبان‌های لاتین حروف جدای از یکدیگر بوده و هر یک به‌تنهایی می‌توانند عنصری برای ترکیب‌بندی تلقی گردند.

گاه ممکن است متن به‌صورت چند زبان باشد. برای مثال در یک متن علمی مرجع نویسی درون‌متنی می‌تواند به انواع زبان‌های مختلف باشد که کار صفحه‌آرایی را به‌مراتب پیچیده‌تر خواهد نمود؛ چراکه صفحه‌آرا موظف است برای هر یک از زبان‌ها استایل های گوناگونی را در نظر بگیرد.

برخورداری از تصویر

جایگذاری تصاویر در متن کتاب ازجمله دیگر عواملی است که در تعیین قیمت مؤثر است. این فاکتور شاید به‌خودی‌خود جلب‌توجه ننماید؛ اما زمانی که با در جایگذاری تصویر ترکیب پارگراف ها، صفحات و فضای صفید کاغذ دچار تغییرات می‌شود، مشمول صرف زمان قابل‌توجهی برای صفحه‌آرایی کتاب می‌شود که نیازمند تجربه و تخصص صفحه آراست. همین امر در برآورد قیمت صفحه‌آرایی کتاب نقش به سزایی ایفا می‌کند.

جدول و نمودار

تنظیم جداول در محتوای کتاب نیز از دیگر مواردی است که نقش تعیین‌کننده‌ای در مشخص نمودن قیمت صفحه‌آرایی کتاب دارد. جداول با توجه به اینکه در بردارندِ مجموعه‌ای از اطلاعات منسجم در رابطه با یک موضوع هستند، عموماً از ساختاری متوالی برخوردار هستند. گاه ممکن یک جدول از حجم زیادی برخوردار بوده و در چندین صفحه توزیع گردد. ازاین‌رو صفحه‌آرا موظف است تا محتوای جدول را به نحوی ترکیب نمایید تا توالی و انسجام اطلاعات درج‌شده در جدول دستخوش تغییرات و ابهام نگردد. همچنین موارد ذکرشده در رابطه با عکس در خصوص جدول نیز صادق بوده و جدول ممکن است ترکیب‌بندها، صفحات و فضای سفید کاغذ را تحت تأثیر قرار دهد.

فرمول‌های ریاضی در تعیین نمودن قیمت صفحه‌آرایی کتاب

فرمول‌های ریاضی با توجه به ساختارهای نگارشی مختص به خود به‌شدت ترکیب‌بندی محتوا را در صفحه‌آرایی تحت تأثیر قرار می‌دهند. این نوع عناصر نوشتاری به دلیل برخورداری از علائم خاص چون:

 • کسر
 • رادیکال
 • اندیس
 • توان

و سایر موارد مشابه نیازمند توجه ویژه‌ای هستند که مستلزم صرف زمان و دقت بیشتر نسبت به سایر عناصر نگارشی می‌باشند. ازاین‌رو درصورتی‌که متنی حاوی فرمول‌های ریاضی باشد، مشخص کردن قیمت صفحه‌آرایی کتاب نیازمند بررسی‌های بیشتر خواهد بود.

پی‌نوشت و پانوشت

پی‌نوشت‌ها و پانوشت‌ها توضیحاتی در رابطه با کلمات یا محتوای کتاب هستند که عموماً در انتهای بخش یا پایین صفحه برای ارائه اطلاعات تکمیلی ارائه می‌شوند. این عناصر نوشتاری به دلیل اینکه از استایلی متفاوت‌تر از متن اصلی برخوردارند، موجب به‌هم‌ریختگی تعادل صفحه‌آرایی می گردند. ازاین‌رو صفحه‌آرا می‌بایست در این مورد استایل های مخصوص به این بخش‌ها را تدوین نمایید مانع از بروز تنش در تعادل بصری گردد. به همین دلیل وجود پی‌نوشت پانوشت در محتوا می‌تواند از دیگر عوامل تأثیرگذار برآورد قیمت صفحه‌آرایی کتاب تلقی گردد.

نقش قطع کتاب در تعیین قیمت صفحه‌آرایی کتاب

قطع یا اندازه کتاب نیز مانند دیگر عوامل ازجمله فاکتورهای تعیین‌کننده قیمت در صفحه‌آرایی کتاب محسوب می‌شوند. برای نمونه محتوای کتابی با قطع رحلی به‌هیچ‌عنوان معادل محتوای کتابی با قطع پالتویی نخواهد بود. بر این اساس ترکیب‌بندی صحیح محتوا، به‌گونه‌ای که خواننده دچار خستگی نشود و یا اینکه عکس‌ها ناخوانا نباشند، از دیگر موردی است که صفحه‌آرا می‌بایست آن را مدنظر قرار دهد. از سوی دیگر حجم محتوای دو قطع پیش‌گفته نیز یکسان نیست؛ به همین دلیل زمان صرف شده برای صفحه‌آرایی آن‌ها نیز یکسان نخواهد بود.

نقش قطع کتاب در تعیین قیمت صفحه‌آرایی کتاب

تعداد ستون

در برخی کتاب‌ها یا نشریه‌ها پیش می‌آید که نویسنده خواستار ترکیب‌بندی محتوا به‌صورت دو ستونه یا چند ستونه است. چند ستون بودن محتوا ازجمله مواردی است که شکل صفحه‌آرایی را تحت تأثیر قرار داده و حتی در مواردی جایگذاری جداول یا تصاویر را با چالش مواجه می‌کند. به همین دلیل تعداد ستون‌های محتوا در یک صفحه از دیگر عوامل تعیین قیمت صفحه‌آرایی کتاب هست.

سایز فونت و فاصله سطرها

باوجوداینکه ازنظر سواد بصری اصولی خاص در تعیین اندازه فونت نوشتار وجود دارد و صفحه‌آرا با مدنظر قرار دادن قطع کتاب و نوع محتوا اندازه را تعیین می‌کند؛ اما برخی از نویسندگان بنا به دلیل شخصی چون صرفه‌جویی در کاغذ و یا موارد مشابه به سایز خاصی از فونت تأکید می‌نمایند. به‌عنوان‌مثال استفاده از سایز فونت 10pt در یک کتاب با قطع رحلی، تراکم پاراگراف‌ها را افزایش داده و موجب می‌شود کاری که صفحه‌آرا می‌بایست برای 2 صفحه استاندارد در صفحه‌آرایی انجام دهد را در یک صفحه انجام دهد. این موضوع منجر به‌صرف زمان بیشتر برای صفحه‌آرایی و دریافت حق‌الزحمه برای یک صفحه است که به‌دوراز منطق است.

علاوه بر این‌چنین تأکیدهایی در بسیاری از موارد نیز موجب بروز چالش‌های جدی در ترکیب‌بندی عناصر صفحات می‌گردد که به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود.

تایپ مجدد

لازم به ذکر است که تایپ محتوا ارتباطی به صفحه‌آرایی کتاب ندارد؛ اما بسیار از موارد مشاهده می‌شود که نویسندگان محترم پس از ارائه فایل اصلی بخش‌هایی را نیز به‌صورت دست‌نوشته یا تصویری از یک کتاب ارائه داده و خواستار افزوده شدن مطلب می‌شوند. لازم به ذکر است که هرگونه تغییر در محتوا پس از اتمام صفحه‌آرایی منجر به صفحه‌آرایی مجدد و صرف زمان دوباره برای ترکیب‌بندی صفحات به‌هم‌ریخته می‌گردد. ازاین‌رو هرگونه تایپ مجدد محتوا علاوه بر دربرداشتن هزینه تایپ، مشمول افزایش قیمت صفحه‌آرایی کتاب و صفحه‌آرایی مجدد کتاب می‌گردد.

ویراستاری

ویراستاری مقوله‌ای در رابطه با اصلاحات محتوایی متن است که در ارتباطی به صفحه‌آرایی نداشته و می‌بایست قبل از ارسال کتاب یا مجله برای صفحه‌آرایی انجام گیرد. لذا لطفاً پیش از ارسال کتاب برای صفحه‌آرایی حتماً از نهایی شدن ویراستاری اطمینان حاصل نموده و یا پیش از آغاز صفحه‌آرایی در صورت نیاز اقدام به سفارش خدمات ویراستاری نمایید.

تصویرسازی

تصویرسازی من‌جمله فعالیت ویژه در صفحه‌آرایی است که اغلب در کتاب‌های مصور (عموماً در کتاب‌های کودکان) رایج است. ممکن است برخی برای تصویرسازی کتاب قیمت‌های پایه اعلام نمایند؛ اما در اصل هرگونه ارزیابی قیمت صفحه‌آرایی کتاب مصور بدون دریافت فایل اصلی و مشاهده محتوا غیرممکن است.

رسم شکل

در برخی موارد مشاهده می‌شود که از سوی نویسنده یا ناشر محترم تقاضای ترسیم اشکال در رابطه با محتوای کتاب یا مجله عنوان می‌شود. قابل‌توجه است که ترسیم اشکال مستلزم صرف زمان قابل‌توجه توسط متخصصان امر بوده و به‌صورت مجزا محاسبه می‌گردد.

اینفوگرافیک

اینفوگرافیک (Infographic) یا اطلاع‌نگاشت به نمایش اطلاعات با استفاده از نمودار یا اشکال مختلف گفته می‌شود. طراحی اینفوگرافیک مبحثی ویژه در طراحی گرافیک است و قطعاً می‌بایست بر مبنای اصول حرفه‌ای طراحی شود. ازاین‌رو طراحی اینفوگرافیک جزء قراردادهای صفحه‌آرایی نبوده و ارتباطی به قیمت صفحه‌آرایی کتاب ندارد. بر این اساس هزینه اینفوگرافیک به‌صورت مجزا محاسبه اعلام می‌گردد.

نمودارهای پیچیده

ثبت اطلاعات، طراحی و ترسیم نمودارها فرآیندی است نیاز به‌دقت زیاد داشته و بسیار زمبان بر است. این نوع خدمات بخشی مستقل بوده و به نسبت به پیچیدگی موضوعات به‌صورت جداگانه در پیش‌فاکتور محاسبه و اعلام می‌گردد.

اصلاح و رتوش تصاویر

اصلاح، روتوش و ارتقا کیفیت تصاویر نیز ازجمله دیگر مواردی است که در برخی از سفارش‌های صفحه‌آرایی عنوان می‌شود. لازم به ذکر است که این نوع خدمات نیز به‌مانند دیگر موارد اشاره‌شده امری تخصصی بوده و مستلزم صرف زمان توسط متخصصان امر است. ازاین‌رو در تعیین قیمت صفحه‌آرایی کتاب به‌صورت مجزا محاسبه و اعلام می‌گردد.

اعمال اصلاحات جزئی و کلی

انجام اصلاحات جزئی پس از طراحی کتاب به‌صورت رایگان است. اصلاحات جزئی به اصلاحاتی اطلاق می‌گردد که منجر به تغییر محتوای صفحه نگردد. درصورتی‌که تغییرات مدنظر نویسنده یا ناشر منجر به تغییرات در صفحات و صفحه‌آرایی مجدد گردد، هزینه به نسبت زمان صرف شده به فاکتور اضافه خواهد شد.

هزینه صفحه‌آرایی کتاب سیاه‌وسفید و کتاب‌های رنگی

طراحی کتاب‌های سیاه‌وسفید به‌این‌ترتیب است که کلیه عناصر رنگی می‌بایست به دورنگ تبدیل شوند تا به‌صورت دورنگ چاپ شود؛ اما در کتاب‌های رنگی تنظیم عناصر تصویری رنگی باهدف چاپ ازجمله اساسی‌ترین موضوعات تلقی می‌گردد. در این مورد کلیه تصاویر رنگی می‌بایست در مد رنگی دستگاه‌های چاپ تعریف شوند.

هزینه صفحه‌آرایی کتاب سیاه‌وسفید و کتاب‌های رنگی

قیمت صفحه‌آرایی کتاب متنی ساده مانند کتاب‌های داستان

قیمت این نوع کتاب‌ها که عموماً فاقد عناصر گرافیکی و تصویری هستند، به‌صورت پایه محاسبه می‌شود.

قیمت صفحه‌آرایی کتاب متنی ساده مانند کتاب‌های داستان

قیمت طراحی جلد کتاب

قیمت طراحی جلد کتاب به نسبت موضوع متفاوت است؛ لذا می‌بایست پس از بررسی اعلام قیمت صورت پذیرد.

قیمت طراحی جلد کتاب

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *