کتاب تمرین‌ها و درس‌هایی برای گارمون آذری

کتاب تمرین‌ها و درس‌هایی برای گارمون آذری حاصل بخشی از مطالعات و تجربیات آقای مسعود اقبال با ویراستاری تخصصی آقای سوان گاسپاریان در حوزه آموزش موسیقی به‌صورت عمومی، و ساز گارمون به‌صورت تخصصی است. علی‌رغم محبوبیت این ساز در بین مردم آذربایجان، آموزش این ساز تا قبل از نگارش کتاب حاضر فاقد دستورالعمل‌های آموزشی کلاسیک مکتوب بوده و عموماً به‌صورت سینه‌به‌سینه توسط هنرجویان آموخته می‌شد. چنین ضعفی موجب شده است تا نویسنده اقدام به تدوین منبعی جهت تمرین هنرجویان نماید.

اطلاعات مقدماتی در مورد گارمون

گارمون یک ساز بادی کلیددار است که عملکردی به‌صورت دم- بازدم و خودکار دارد. این ساز اولین بار در پایان قرن نوزدهم میلادی بخشی از فرهنگ موسیقی سنتی آذربایجان شد. ازنظر ظاهری، گارمون جعبه‌ای مستطیل شکل دارد که عمدتاً از چوب ساخته‌شده و در قسمت میانی آن‌یک دمنده چرمی قرارگرفته است. ارتفاع این ساز حدوداً 360 میلی‌متر و عرض آن 268 میلی‌متر است. در داخل جعبه زبانه‌های فلزی نازک، بر روی صفحات چوبی به ترتیب خاصی قرار دارند. با کشش و فشرده کردن دمنده چرمی به‌وسیله دو دست، و هم‌زمان با فشار دادن کلیدها توسط نوازنده، هوای فشرده از بین زبانه‌های فلزی عبور کرده و موجب ارتعاش و ایجاد صدا می‌شود. در این ساز انگشتان دست راست به‌عنوان نوازنده‌ی ملودی و انگشتان دست چپ در نقش نوازنده‌ی تونیک ظاهر می‌شوند. بنابراین، بسته به‌اندازه صفحات ارتعاشی داخل گارمون، صداهایی با طنین‌های زیروبم مختلف تولید می‌شوند.

گارمون تن صدای جذابی دارد. دامنه صدای این ساز از کلید «دو» اکتاو کوچک تا «فا» اکتاو سوم را در برمی‌گیرد. ویژگی‌های عملکردی و ساختار صوتی گارمون آذربایجانی و همچنین مقیاس و ظاهر آن کاملاً با گارمون‌های روسی متفاوت است. گفته می‌شود که سازندگانی که در آذربایجان زندگی می‌کردند، سیستم صوتی آن را کاملاً مطابق با مقیاس موسیقی آذربایجان توسعه داده‌اند. در کنار این ویژگی‌ها، طنین صدا، رنگ‌ساز و امکانات فنی و اجرایی گسترده آن، گارمون را به ابزاری بسیار مناسب برای اجرای موسیقی محلی آذربایجان ازجمله موغام تبدیل کرده است.

منابع موجود در مورد موسیقی آذری (گارمون)

ازجمله منابع منتشرشده در جمهوری آذربایجان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • گام‌به‌گام روبه‌جلو [نت‌های موسیقی]: مجموعه‌ای از آثار آهنگسازان آذربایجانی و خارجی (Mirzəyev, Qasımova, & Rüstəmova, 2015)
  • مجموعه رقص‌های گارمون نوشته‌ی میرزایف (Mirzəyev, 2018)
  • آثار آهنگسازان آذربایجانی و خارجی [نت‌های موسیقی] نوشته‌ی حاجی‌اوا (Hacıyeva, 2018)
  • کنسرتی تقدیم به یاد احمد باکیخانوف [نت‌های موسیقی]نوشته‌ی نسیب‌اوا (Nəsibova, 2018)
  • مکتب گارمون نوشته‌ی درویش‌اف (Dadaşov , 1999)
  • مکتب گارمون [نت‌های موسیقی] نوشته‌ی درویش‌اف (Dadaşov, 2004)

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کتاب گارمون آذری و صفحه آرایی با ما تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

نمونه کارهای مشابه