هنر دوران تاریخی

کشف متن بودایی در افغانسان

کشف متن بودایی در افغانسان

کشف متن بودایی در افغانسان

کشف متن بودایی در افغانسان از جمله خبر هایی بود که در سال 2009 مورد توجه پژوهشگران واقع شد. این متن بودایی با قدمتی در حدود قرن 7 میلادی، از یک محوطه باستانی در طراف شهر کابل افغانسان به دست آمده است. یک نهاد مطالعات باستان­شناسی در افغانستان اظهار داشت که محوطه مذکور، بقایایی از یک شهر بودایی است. متن بودایی کشف شده در افغانسان حاوی دستورهای دینی به خط سانسکریت بر روی تکه هایی از پوست درخت طراحی است. محل کشف این متن دامنه تپه ای در منطقه مس‌عینک (Mes Aynak) در جنوب شرق کابل اعلام شده است. بر اساس مطالب منتشر شده، احتمالا این متن بودایی در یک بایگانی حفاظت می شده است.

کشف متن بودایی در افغانسان

کاوش های باستان شناختی

کاوش های باستان شناسی که منجر به کشف متن بودایی در افغانسان شده، در سال ۲۰۰۹ آغاز شد. این کاوش ها در مقیاسی وسیع توسط دولت افغانستان انجام شده و آثار قابل توجهی به ارمغان آورد. آثار برجسته به دست آمده از این کاوش ها شامل: پاگودا، تندیس های بودا و نقش های دیواری است. باستان شناسان معتقدند که این آثار احتمالا متعلق به بازه زمانی بین قرن 3 تا 7 میلادی بوده است. آنها بر این باورند که این محوطه احتمالا بقایای شهری است که یک راهب چینی پس از سفر به هند در قرن 7 میلادی به آن اشاره کرده است. راهب چینی که شوان‌زانگ (Xuanzang) نام داشته، به عنوان شرح دهنده روابط آیین بودایی چینی و هندی شناخته شده است.

موانع پیش رو در روند تحقیقات

با وجود اهمیت کشف متن بودایی در افغانسان، همچنان مشکلات زیادی در روند تحقیقات برای موسسۀ باستان­شناسی افغانستان وجود دارد. با این وجود این موسسه قصد تکمیل کاوش ­ها و مطالعات خود را دارد. از جمله مشکلات موسسه، معدن ­کاوی در نزدیکی تپه ای است که کشف این متن در افغانسان در آن رخ داده است. از سال ۲۰۰۷ انحصار معدن کاوی به مدت 30 سال به شرکتی چینی واگذار شده و تحقیقات را با موانعی روبرو نموده است.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *