آموزش طراحی گرافیک

کار با رنگ در ایندیزاین 2018 – درس7

کار با رنگ در ایندیزاین

کار با رنگ در ایندیزاین 2018 – درس7

کار با رنگ در ایندیزاین یکی از اساسی ترین موضوعات در صفحه آرایی کتاب و مجله است. در این مبحث به موضوعات زیر پرداخته می شود.

  1. مفهوم مدل های رنگ RGB و CMYK ؛
  2. مفهوم پروفایل رنگ ؛
  3. نحوه تنظیم شدت رنگ ؛

مفهوم مدل های رنگ در ایندیزاین RGB و CMYK

در مبحث کار با رنگ در ایندیزاین اولین موضوع شناخت مد های رنگی است. مُد با رنگ بندی CMYK که به آن مُد چهار رنگ هم گفته می شود از حروف چهار رنگ اصلی Cyan (آبی)Magenta  (ارغوانی) Yellow (زرد) و Black (مشکی) بر گرفته شده است. مد  CMYKدر صنعت چاپ و تقریبا در هر جای دیگری استفاده می شود که قرار است رنگ ها به صورت فیزیکی بر روی کاغذ یا هر چیز دیگری تظاهر یابند. در صنعت چاپ، رنگ های مختلف با مُد CMYK و از مخلوط کردن چهار رنگ آبی، قرمز، زرد و مشکی ساخته می شوند.

در کار با رنگ در ایندیزاین باید توجه نمود که چون در مُد CMYK  رنگ ها به صورت فیزیکی مخلوط و ساخته می شوند، بنابراین در تنوع و تعداد رنگ هایی که می توان از ترکیب چهار رنگ اصلی ساخت محدودیت هایی وجود دارد.

مُد یا رنگ بندی RGB از حروف اول سه رنگ Red(قرمز) Green (سبز)Blue  (آبی) بر گرفته شده است. مُد GB بیشتر در نمایشگرها و رایانه هایی با صفحه نمایش های LED ،LCD يا CRT استفاده می شود. یعنی در مواقعی که لازم نیست تصویر یا طراحی گرافیک ما بر روی کاغذ یا به صورت فیزیکی چاپ شود. به طور کلی انواع رنگهای مختلفی که ما می شناسیم در حقیقت از ترکیب چند رنگ اصلی با نسبت های متفاوت به دست می آیند، ولی در رایانه ها، تلویزیون ها و سایر نمایشگرهای الکترونیکی رنگ های مختلف با مُد RGB و از ترکیب سه رنگ قرمز، سبز و آبی ساخته می شوند.

برای ساخت این رنگ ها بر خلاف حالت CMYK ، دیگر نیازی نیست رنگها به صورت فیزیکی با هم مخلوط شوند. بلکه توسط نمایشگرها ساخته شده و در مقابل چشم بیننده نمایش داده می شوند.

مفهوم پروفایل رنگ 

در کار با رنگ در ایندیزاین لازم به ذکر است که هر روزه از وسایل دیجیتال بسیاری مانند مانیتور و دوربین عکاسی، اسکنر و پرینترهای خانگی استفاده می کنیم که هر یک تقریبا از یک فضای رنگی استاندارد پیروی می کنند. اما اگر به طور دقیق و تخصصی بررسی کنیم هر یک از این تجهیزات فضای رنگی مختص به خود را دارند.

بر همین اساس کنسرسیوم بین المللی رنگ استانداردهایی را در یک قالب ایجاد کرد به نام ICC profile که روشی است برای تعریف و اشتراک فضاهای رنگی برای هر یک از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری که با مقوله رنگ و چاب ارتباطی دارند که به زبان ساده پروفایل رنگ نامیده می شود و چنین فضایی ممکن است توسط کارخانه سازنده در دسترس عموم قرار بگیرد. یا این که یک شخص متخصص و آشنا با این امر آن را تهیه و انتشار دهد.

کار با رنگ در ایندیزاین

نحوه تنظیم شدت در کار با رنگ در ایندیزاین

شدت رنگ همان مفهوم Gradient  است که جهت فعال شدن پالت آن در کار با رنگ در ایندیزاین از منوی Window گزینه color سپسGradient  را انتخاب می کنیم تا پنجره آن باز شود. جهت اضافه کردن یک رنگ، در پایین نوار رنگی دبل کلیک می کنیم تا یک لغزنده اضافه شود سپس رنگ آن را با استفاده از گزینه  Fillتغییر می دهیم و اگر بخواهیم یک رنگ را حذف کنیم لغزنده آن را به خارج بالت درگ می کنیم.

کار با رنگ در ایندیزاین

در قسمت Type نحوه رنگ آمیزی به صورت خطی یا دایره ای را می توان تعیین کرد. Location محل قرار گیری لغزنده ها تعیین می کند. Angle زاویه رنگ آمیزی در حالت Linear را تعیین می کند.

برای مطالعه در مورد ساخت صفحات مستر در ایندیزاین 2018 به درس6 مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *