هنر پیش از تاریخ

پاگنده در شمال غرب اقیانوس آرام

پاگنده در شمال غرب اقیانوس آرام

پاگنده در شمال غرب اقیانوس آرام

اخیرا مجموعه مستند جدید پاگنده با عنوان “پاگنده در شمال غرب اقیانوس آرام” در کانال TRAVEL منتشر شده است. در مستند جدید، موجوی شبیه به انسان نما در آمریکای شمالی نمایش داده شده می شود. موضوع این مستند وسواس مادام العمر نویسنده آن راسل آکورد (Russell Acord) و همکاران او بوده است. مستند جدید در 10 دسامبر 2019 با عنوان ” جستجوی پاگنده” (Expedition Bigfoot) منتشر شد.

پاگنده در شمال غرب اقیانوس آرام

راوایاتی از پاگنده

پاگنده در شمال غرب اقیانوس آرام تنها اثری نیست که تا به حال در رابطه با این موضوع انتشار یافته است. مقاله ای در نشریه لایو ساینس اشاره به توضیحات بیش از 10.000 نفر دارد که پاگنده را دیده اند. علاوه بر این پرونده ای نیز در 5 ژوئن 1977 در اداره تحقیقات فدرال برای این موضوع افتتاح شده است. دستیار مدیر اداره تحقیقات فدرال  در این پرونده جی کوکران (Jay Cochran) بود. وی در گزارش خود اشاره می کند که 5 آزمایش مو در این پرونده همگی متعلق به گوزن بوده اند. اما این موضوع مانع تولید مستند جدید توسط آکورد و تیم اش نشد. آنها معتقدند که موجودی ناشناخته در جنگل های شمال غربی آمریکا در حال پرسه زدن است.

شواهد فسیلی از پاگنده

محققان کانال TRAVEL اخیرا برای تولید ” پاگنده در شمال غرب اقیانوس آرام ” بخش شمال غربی اقیانوس آرام را بررسی کرده اند. این منطقه جایی است که سالانه حدود یک سوم مشاهدات پاگنده در آن صورت می گیرد. آنها به کمک تجهیزات پیشرفته، الگوریتم های کامپیوتری و نخستی شناسان، رد پاها و لانه ها را مطالعه کرده اند.  همچنین آنها صدایی را که ادعا می شود آواز پاگنده است را در بخشی به مساحت 90.000 هکتار ثبت کرده اند.

صدها هزار گزارش در سراسر جهان، موجودی بلند با مویی شبیه یک میمون غول پیکر را توصیف کرده است. گزارشات حاکی از آن است که موجود بر روی دو پا راه رفته و گاهی سنگهایی را پرتاب می کند. میریا مایور (Mireya Mayor) سرپرست تحقیقات و عضو گروه تحقیقات پاگنده از دانشگاه بین المللی فلوریدا است. او می گوید که تاکنون فسیل هیچ جانداری بزرگتر از انسان در جنگل های آمریکای شمالی بدست نیامده است.

پاگنده در شمال غرب اقیانوس آرام

شواهدی از میمون بزرگ در مستند جدید پاگنده

تا کنون وجود هرگونه شواهدی از میمون بزرگ در جنگل های آمریکای شمالی به راحتی رد شده است. بر این اساس مایور معتقد است که امکان کشف نوع جدیدی از پستانداران، کاملا به عنوان یک احتمال مطرح است. مایور تجربه کشف یک گونه جدید از لمور های موشی (mouse lemur) را در سال 2001 دارد. این موجود از کوچکترین جانواران زمین با وزن تقریبا 57 گرم هستند. مایور در ادامه می افزاید که حیوانات کوچک می توانند خود را در طبیعت پنهان کنند. اما یک حیوان بزرگ مانند پاگنده در صورتی می تواند پنهان شود که غذا، پناهگاه و زیستگاه جداگانه داشته باشد.

 

مستند جدید پاگنده ممکن است به علم کمکی نکند

تیم تولید کننده ” پاگنده در شمال غرب اقیانوس آرام ” در کانال TRAVEL ادعا می کنند که فیلم های ویدئویی از پاگنده تهیه کرده است. در این فیلم میمون بزرگی در حال حرکت است که برای مایور قانع کننده ترین مدرک به حساب می آید. اما علی رغم قانع کنندگی این شواهد، اطلاعات ژنتیکی از پوست، مدفوع و یا موی جانور برای تایید وجود گونه جدید ضروری است. اگرچه با دیدن فیلم های لرزان بیشتر هیجان زده می شویم، ولی این شواهد چیزی به اطلاعات علمی نمی افزاید.

دیوید هون (David Hone) دیرینه شناس و مدرس جانورشناسی دانشگاه علوم زیستی در دانشگاه کویین مری (Queen Mary) لندن است. وی مقاله ای در رابطه با پاگنده در گاردین (The Guardian) نوشته است. او در مقاله می گوید که تنها با شواهد ژنتیکی می توان گونه (holotype) جدید را که یک نمونه منفرد نماینده آن است، ثبت نمود. همچنین مشخصات رفتاری، آناتومیکی و ژنتیکی جاندار جدید منحصر به فرد نیز باید ارائه شود.

پاگنده در شمال غرب اقیانوس آرام

آیا پاگنده در جایگاه تبدیل به یک گونه ی جدید قرار دارد؟

بر اساس مطالعات علوم طبیعی، تمامی نمونه های مو به عنوان نماینده موجود جدید به آزمایشگاه ژنتیک معرفی شده اند. طی آزمایش ها مشخص شده است که همگی متعلق به موجوداتی هستند که پیشتر شناسایی شده اند. در سال 2014، 36 نمونه ی منصوب به پاگنده از سراسر جهان مورد آزمایش واقع شدند. از این 36 نمونه 34 نمونه متعلق به اسب، راکون، گوزن، گاو، کایوت، تاپیر مالایی و انسان بوده اند. اما 2 نمونه از 36 نمونه متعلق به هیچ گونه جانور شناخته شده نبوده اند. در حالی که داده های مطالعات ژنتیک بیانگر عدم تعلق آنها به نخستی‌سانان است، دانشمندان معتقدند که این موها  احتمالا متعلق به گونه ای از خرس ناشناخته هستند که اگر کشف شوند خوشبختانه پاهای بزرگی خواهد داشت.

براس سفارش صفحه آرایی آنلاین به بخش خدمات سفارشی مراجعه نمایید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *