هنر دوران تاریخی

هرم ویسوکو در بوسنی

بوسنی

هرم ویسوکو در بوسنی

در شهر ویسوکو بوسنی یکی از بزرگترین اهرام قرار گرفته است. هرم ویسوکو در بوسنی به صورت یک تپه است. این تپه از تمام عناصر لازم (4 وجه مورب مثلثی و یک قاعده مصطح چهارگوش) برای اطلاق عنوان هرم به آن برخوردار است. کشف هرم ویسوکو در بوسنی پس از 6 ماه کاوش در محل توسط باستان شناسان به سرپرستی سمیر عثماناگیچ (Semir Osmanagić) در سال 2005 روی داد. اگرچه کاوش ها هنوز کامل نشده و دیواره های سنگی هرم قابل مشاهده نیست، اما اعتقاد بر این است که این اثر یک هرم باستانی با قدمتی در حدود 12،000 سال است. در صورت اثبات دقیق این موضوع که “هرم بوسنی قدیمی ترین هرم شناخته شده در جهان است،” درک کنونی ما از خواستگاه تمدن انسان به شدت تغییر خواهد کرد.

هرم ویسوکو

نظر سایر باستان شناسان در مورد هرم بوسنی

در سال 2006 تنی چند از باستان شناسان مصری نیز در تحقیات هرم ویسوکو در بوسنی حاضر شدند. آن ها در گزارش خود اعلام کردند که این احتمالا این اثر هرمی ساخته شده توسط انسان بوده و به صورت طبیعی تشکیل نشده است. کارشناسان روسی نیز با دست ساز بودن این اثر موافق هستند. ولی محققان غربی در رابطه با هرم ویسوکو در بوسنی سکوت اختیار کرده اند. برخی زمین شناسان و باستان شناسان معتقدند مه این اثر حقیقی نبوده و صرفا حاصل تحولات زمین شناختی است.

ممانعت از کاوش باستان شناختی 

اخیرا تلاش هایی برای ممانعت از کاوش باستان شناختی در هرم ویسوکو در بوسنی از سوی باستان شناسان سنتی صورت گرفت. احتمالا اظهار حدس و گمان هایی در مورد اینکه “آیا چیزی قدیمی تر از شناخته شده ها وجود دارد؟” امکان تزلزل در پایه های باستان شناسی سنتی را میسر می سازد. خوشبختانه دادگاه در سال2011 به نفع سمیر عثماناگیچ رای صادر نمود و کاوش ها از سر گرفته شد. امروزه کاوش ها ادامه دارند و طی این کاوش ها یک معبر و تعدادی سازه ی ساخت انسان کشف شده است.

هرم ویسوکو

در صورتی که علاقمندی به شرکت داوطلبانه در کاوش ها باشید، می توانید پیوند را بررسی کنید. ویسوکو مطمئناً مکان جالبی برای بازدید است. اگر در کاوش ها نیز شرت کنید قطعا جذابیت آن افزایش خواهد یافت. حتی ممکن است شما عضوی از یک کشف خارق العاده بشر باشید. کشفی که می تواند تاریخ شناخته شده توسط انسان را تغییر دهد.

 

برای سفارش انواع کارهای گرافیکی تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *