هنر دوران تاریخی

هرم هلنیکن در آرگوس یونان

هرم هلنیکن

هرم هلنیکن در آرگوس یونان

شاید نام هرم هلنیکن در آرگوس یونان را تا کنون نشنیده باشید. وقتی کلمه اهرام را می شنویم، ذهن ما بلافاصله به مصر می رود. با این وجود اهرام زیادی در سراسر جهان پراکنده هستند. در آمریکا، اروپا، آسیا و هند نیز هرم های زیادی شناخته شده اند. یکی از آن هرم هایی که کمتر کسی با آن آشناست، هرم هلنیکن ( Hellenikon) در آرگوس یونان است.

هرم هلنیکن در آرگوس یونان

هلنیکن در نوشته های باستانی

جهانگرد و جغرافیدان معروف یونان باستان پوسانیاس (Pausanias)، اولین کسی است که در توضیحات خود در مورد هلنیکن در آرگوس یونان توضیحاتی ارائه داده است.

در مسیر آرگوس به اپیداروس، در سمت راست جاده ساختمانی به شکل یک هرم ساخته شده است که بر روی آن نقش سپرهایی به شکل آرگوس (Argive shape) حک شده است. در این محل بود که درگیری برای تاج و تخت بین پرویتوس (Proetus) و آکریسیوس (Acrisius) صورت گرفت. میگویند جنگ با تساوی به پایان رسید. پس از آن آشتی حاصل شد، زیرا هیچکدام نتوانستند به یک پیروزی قاطع دست یابند. داستان از این قرار است که آن ها و سپاهشان به سپر مسلح بودند. سپرها برای اولین بار در این نبرد مورد استفاده قرار گرفتند. برای کشتگان هر دو سوی این نبرد یک آرامگاه مشترک به منظور تاکید بر شهروندی و خویشاوندی شان، در این محل بنا شده است (Pausanias: 2.25).

هرم هلنیکن در آرگوس یونان

مطالعات جدید باستان شناسی در هرم 

در سال 1938 یک باستان شناس آمریکایی در بازدیدش از هرم هلنیکن در آرگوس یونان اظهار داشت که این بنا در فاصله سال های 300 تا 400 قبل از میلاد مسیح ساخته شده است. با این حال در سال 1991 یک تیم علمی به سرپرستی پرفسور لیریتیز (Lyritzis)، با بکارگیری روش های جدید تعیین قدمت،  هرم را در حدود 3000 قبل از میلاد مسیح تاریخگذاری نمود. تحقیقات بعدی که توسط آکادمی آتن و دانشگاه ادینبورگ انجام شده، تاریخ هرم آرگوس یونان را به سال 2720 قبل از میلاد تغییر داده است. اگر این اعداد صحیح باشند، این هرم قدیمی تر از هرم جوزر (Zoser /Djoser) در مصر است.

اگرچه که قدمت اهرام مصر یک موضوع بحث برانگیز است، با این وجود هرم جوزر در حال حاضر قدیمی ترین هرم مصر محسوب می شود. با وجود اهمیت بسیار زیاد هرم هلنیکن در آرگوس یونان در درک ما از آغاز تمدن ها، کاوش آن به طرز عجیبی در میان آثار یونان باستان نادیده گرفته شده است.

هرم هلنیکن در آرگوس یونان

برای سفارش محصولات گرافیکی به صفحه مربوطه مراجعه فرمایید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *