هنر دوران تاریخی

معبد آبیدوس مصر نشانگر وسایل نقلیه مدرن در مصر باستان

نقش هوروس- معبد آبیدوس مصر

معبد آبیدوس مصر نشانگر وسایل نقلیه مدرن در مصر باستان

در سال 1848 معبد ستی اول (Seti I) معروف به معبد آبیدوس مصر در شهر باستانی آبیدوس کشف شد. بر روی سطح سقف بخشی از این معبد هیروگلیف های کشف شده است که موجب بحث های زیادی بین مصر شناسان شده است. به نظر می رسد که این تصاویر حکاکی شده نمایشگر وسایل نقلیه مدرن به مانند هلیکوپتر، زیر دریایی و هواپیما باشند. در ابتدا به نظر می رسید که این تصاویر جعلی هستند. اما پس از تصویر برداری های پیشرفته اصالت این نقوش تایید شد.

معبد آبیدوس مصر

باستان شناسان معتقدند که در مصر باستان بازنویسی و از نو نوشتن حجاری های هیروگلیفی امری رایج بوده است. این روند نوشتن بیش از یک بار در یک سطح، چند نگاره (Palimpsest) نامیده می شود. محققان معتقدند که چند نگارگی نوشته ها به هنگام تاسیس یک سلسله توسط یک فرعون امری عادی بود. علی رغم اینکه تصاویر به وضوح شبیه ماشین های قرن بیستم هستند، همچنان مصریان شناس سعی کرده اند تا توضیحی منطقی برای این نقوش ارائه دهند.

نگاره ها 

نمونه مشهور چند نگاره مربوط به نوشته های رامسس دوم (Ramses II) پسر ستی اول (Seti I) در معبد آبیدوس مصر است. با این حال هنوز اختلافاتی در مورد نظریه چند نگاره (Palimpsest) وجود دارد. در صورتی که بپذیریم تصاویر مشابه ماشین های مدرن در معبد آبیدوس بقایای هیروگلیف هایی هستند که قبلا حک شده بودند، می بایست این تصاویر به صورت تصادفی و منفرد به نظر می رسیدند.

معبد آبیدوس مصر

نمونه های مشابه نقوش

باید یادآور شد که نمونه های دیگری نیز مشابه به نقوش معبد آبیدوس مصر کشف شده اند. در ارتباط با این موضوع روزنامه عربی “الشرق الاوسط” تصاویری از معبد دیگری در کارناک منتشر کرده است که طراحی های آن بسیار شبیه به نمونه های موجود در معبد آبیدوس است. بر این اساس، در صورتی که نقش های شناسایی شده در معبد کارناکKarnak) حقیقی باشند، نظریه چند نگاره (Palimpsest) در این رابطه منسوخ خواهد شد. تا زمانی که شواهدی مربوط به این تصاویر کشف شود سوالات بسیاری در این مورد مطرح خواهد بود.

معبد آبیدوس مصر

معبد آبیدوس مصر معبد آبیدوس مصر

طراحی قالب پست اینستاگرام با کانوا (canva)

طراحی قالب اینستاگرام

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *