هنر پیش از تاریخ

مجسمه های غول پیکر جزیره ایستر

مجسمه های غول پیکر جزیره ایستر

مجسمه های غول پیکر جزیره ایستر

مجسمه های غول پیکر جزیره ایستر در اقیانوس آرام جنوبی و در حوزه کشور شیلی واقع شده اند. جزیره ایستر یا به زبان مردمان جزایر پلی نزی “رپا نویی”، یک جزیره کوچک دور افتاده در غرب آمریکای جنوبی است. یکی از جالب ترین ویژگی های این جزیره، مجسمه های غول پیکر یکپارچه به نام موآیی ها (moai) هستند. این مجسمه ها به تعداد 877 عدد، از سنگ یکپارچه تراشیده شده اند. نام جزیره ایستر در ابتدا Te Pito O Te Henua و به معنای “مرکز جهان” بود. ولی در سال 1722 پس از کشف آن توسط محقق هلندی ژاکوب راگوین (Jacob Roggeveen)، نام جزیره به ایستر تغییر یافت.

مجسمه های غول پیکر جزیره ایستر

یافته های جدید در مورد مجسمه ها

تا همین اواخر فقط قسمت بالایی مجسمه های غول پیکر جزیره ایستر و عمدتا بخش سر آن ها قابل مشاهده بود. طی بررسی های سال 2011 مشخص شده است که این مجسمه ها صرفا یک سر منفرد نیستند. بلکه از سایر بخش های بدن نیز برخوردار هستند که آن بخش ها در زیر زمین واقع شده اند. علاوه بر این، سنگ نگاره هایی نیز بر روی مجسمه های جزیره ایستر حک شده است. کاوش های باستان شناسی انجام شده در این محل نشان می دهند که مجسمه ها به این محل منتقل شده اند. از این رو، نظریه ی راه رفتن این مجسمه ها با کمک نیروهای جادویی، که بر اساس داستان های محلی شکل گرفته بود، رد شده است.

مجسمه های غول پیکر جزیره ایستر

بزرگترین مجسمه از مجسمه های غول پیکر جزیره ایستر، 21 متر ارتفاع و در حدود 180 تن وزن دارد. این مجسمه ها با استفاده از سنگ های آتشفشانی موجود در منطقه و به صورت حجاری با ابزارهای ابتدایی ساخته شده اند. اگر چه ساخت چنین مجسمه هایی در 2000 سال قبل کار دشواری بوده، ولی غیر ممکن نبوده است.

مجسمه های غول پیکر جزیره ایستر

سوال ها

سوال اصلی در مورد مجسمه های غول پیکر این است که چه کسی این مجسمه های عظیم را در چنین جزیره ای دور افتاده ساخته است؟ عموم باستان شناسان معتقدند که ساکنان اصلی این جزیره طی سال های 300 تا 1200 میلادی پولینزیایی‌ها بوده اند. از این رو این امکان وجود دارد که توسط پولینزیایی‌ها ساخته شده باشند.

مجسمه های غول پیکر جزیره ایستر

نظریه دیگر در رابطه با این آثار ادعا می کند که این مجسمه ها نمادهای مُجسم قبایل مختلف در جزیره ایستر بوده اند. یک نظریه دیگر عنوان می کند که جزیره ایستر بخشی از یک تمدن باستانی بوده که در دریا غرق شده و تنها باقی مانده آن مجسمه های غول به شمار می آید. اما هیچ نظریه ای توضیح نمی دهد که چرا مجسمه ها به یک سو خیره شده و به آسمان نگاه می کنند! آیا این مجسمه ها روی خود را به سوی خدایان گرفته اند؟

مجسمه های غول پیکر جزیره ایستر

برای طراحی کاتالوگ و بروشور با ما در تماس باشید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *