هنر دوران تاریخی

مجسمه ابوالهول شگفتی مصر باستان

مجسمه ابوالهول

مجسمه ابوالهول شگفتی مصر باستان

مجسمه ابوالهول یا اسفنکس اثری شگفت انگیز است. این مجسمه به شکل موجودی اسطوره ای، با چهره یک مرد، بدن شیر و از بال های عقاب تشکیل شده است. بر اساس گفته های اساطیر یونانی  این شخصیت برای مجازات ساکنان شهر تبس فرستاده شده بود. علی رغم تبدیل این مجسمه به نماد مصر، شخصت ابوالهول در بسیاری از تمدن های باستانی رایج بوده است. به عنوان مثال اعراب اسفنکس جیزه را به نام ابوالهول به معنی پدر ترس می شناسند. اما ظاهرا مجسمه ابوالهول از اسطوره های یونانی ریشه گرفته است.

مجسمه ابوالهول

مفاهیم لغوی نام مجسمه

کلمه اسفنکس (Sphinx) یک کلمه یونانی به معنی “اتصال” و “فشار” است. ولی لزوما این مفهوم ارتباطی به افسانه های نقل شده در مورد مجسمه ابوالهول ندارد. مشهورترین، بزرگترین و قدیمی ترین مجسمه اسفنکس جهان در کنار اهرام بزرگ مصر و در جیزه واقع شده است. این اثر به شکل یکپارچه، به طول 57 متر و ارتفاع 20 متر از سنگ آهک ساخته شده و رو به سوی خورشید دارد. عرف رایج در علوم باستان شناسی، قدمت این اثر به را سال 2500 سال قبل از میلاد می داند. در این خصوص اولین سؤال این است که چه کسی اسفنکس را ساخته است و چرا؟

عموم باستان شناسان بر این عقیده اند که مجسمه ابوالهول برای فرعونی به نام خفرع و به منظور خدمت به خدای خورشید یعنی رع ساخته شده است. با این وجود، این بحث ها همچنان در حد یک فرضیه بوده و هیچ سند نوشتاری اعم از کتیبه یا پاپیروس به دست نیامده که تعلق اثر را به عصر خفرع تایید نماید. اما برخی اشارات تحت عنوان “آنوبیس غول پیکر جیزه” در متون مصر باستان می تواند به ابوالهول ختم شود.

مجسمه ابوالهول یا اسفنکس- یونان باستان- موزه باستان شناسی کورینت

مجسمه ابوالهول یا اسفنکس- یونان باستان- موزه باستان شناسی کورینت

مطالعات زمین شناسی

طبق بررسی های انجام شده توسط دکتر رابرت شوچ (Robert Schoch) -استاد زمین شناسی دانشگاه بوستون- الگوهای تغییر شکل بر روی مجسمه ابوالهول حاصل هوا زدگی نبوده، بلکه فقط در اثر باران شدید رخ داده است. با توجه به اینکه چنین بارش هایی در دروه ی زمانی 2500 قبل میلاد نمی توانست وجود داشته باشد، محققان تاریخ پیشنهادی برای این اثر را بسیار قدیمی تر از تخمین های قبلی می دانند. اما اگر این نظریه صحیح باشد، چرا این نوع  الگو در هیچ یک از بناهای تاریخی دیگر، از جمله اهرام جیزه وجود ندارد؟ نظریه ی دیگری که شک در مورد تاریخ اثر را بر می انگیزد، در ارتباط با ساخت مجسمه ابوالهول بر اساس صورت فلکی شیر (Leo) در هزاره 10 قبل میلاد است. با این حال عموم جامعه باستان شناسی تلاش می کنند که این نظریه ها را به چالش بکشند.

تصویر اسفنکس یا ابوالهول- محل کشف کاخ داریوش بزرگ - ایران 480 پیش از میلاد

تصویر اسفنکس یا ابوالهول- محل کشف کاخ داریوش بزرگ – ایران 480 پیش از میلاد

ساخت ابوالهول توسط ساکنان جزیره آتلانتیس

ادگار کیسی (Edgar Cayce) در سال 1932 عنوان کرده بود که مجسمه ابوالهول توسط ساکنان آتلانتیس در سال 10.500 قبل از میلاد ساخته شده است. او در ادامه می افزاید که در زیر این اثر محلی به نام تالار مدارک (Hall of Records)  قرار گرفته است که اسرار دانش و تمدن بشری در آن مخفی است. ایده این اتاق مخفی توسط  انجمن چلیپای گلگون (Rosicrucians) پذیرفته شده است. گفته می شود که این انجمن دانشی در اختیار دارند که در دسترس اکثریت مردم نیست. از آن زمان به بعد، افراد زیادی در جستجوی اتاق ها و تونل هایی در زیر مجسمه ابوالهول هستند. در خلال این بررسی ها اخیرا گودال هایی نیز در زیر مجسمه شناسایی شده است که ممکن است اتاق باشند.

تصویر ابوالهول یا اسفنکس-دوم نیمه قرن 5 قبل از میلاد. از نولا (ایتالیا)

تصویر ابوالهول یا اسفنکس-دوم نیمه قرن 5 قبل از میلاد. از نولا (ایتالیا)

آیا تالار مدارک در زیر مجسمه کشف شده است؟

رابرت باول نویسنده کتاب ” در جستجوی تالار ثبت” (The Quest for the Hall of Records) اشاره می کند که در زیر مجسمه ابوالهول چیز خاصی قرار دارد. وی اشاره می کند که آقای زاهی حواس باستان شناس و وزیر اسبق آثار باستانی مصر، در کاوش های خود در جلو مجسمه ابوالهول یک بستر گرانیتی به رنگ قرمز کشف کرده است. او معتقد است که این بستر گرانیتی مغایر با پوشش عمومی منطقه (سنگ آهک) است.

برخی دیگر معتقدند که این تالار کشف شده ولی اطلاعاتی در مورد آن منتشر نمی شود. در صورتی که این اطلاعات منتشر شود درک آن از طریق مطالب ارائه شده توسط ادگار کیسی به راحتی ممکن خواهد بود. گفته می شود که چنین اطلاعاتی ممکن است برای جامعه کنونی ما خطرناک باشد. چرا که یکباره بیان کردن حقیقت چیزی نیست که مورد پسند تمدن ما باشد.

شباهت ها و مطابقت های بسیاری در سراسر جهان با مجسمه ابوالهول دیده شده است. اما سوال اینجاست که آیا از تمامی اسرار مجسمه ابوالهول مصر پرده برداری شده است؟ آیا واقعاً این اثر تاریخی توسط ساکنان آتلانتیس ساخته شده است؟ اگر این اطلاعات صحیح باشد، ما تضمین می کنیم که جدید ترین اطلاعات منتشر در این رابطه را به اطلاع عموم برسانیم.

براس سفارش صفحه آرایی کتاب و مجله به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

طراحی قالب پست اینستاگرام با کانوا (canva)

طراحی قالب اینستاگرام

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *