هنر دوران معاصر

طراحی کارت ویزیت خلاقانه : راهکارهای طراحی

راهکارهایی برای طراحی کارت ویزیت خلاقانه

راهکارهایی برای طراحی کارت ویزیت خلاقانه

شاید برای شما نیز جالب باشد که اولین طراحی کارت ویزیت خلاقانه در کدام کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

طی تاریخ هنر اولین کارت ویزیت در قرن 15 میلادی توسط بازرگانان چین مورد استفاده قرار می گرفته، بعد از آن کارت ویزیت در قرن 17 و در کشور های اروپایی توسط اشراف زادگان برای معرفی خود به دیگر اشخاص و به منظور برقراری رابطه اولیه و با هدف ملاقات آن اشخاص در جلسات مورد استفاده قرار می گرفته است.

کارت ویزیت مجموعه ای از کلمات و اعداد همراه با ایده و نوآوری است که به منظور معرفی کوتاه کسب و کار فرد یا شرکت او طراحی می شود.

طراحی کارت ویزیت خلاقانه قدمی محکم برای شروعی قوی است. افراد با دیدن کارت ویزیت های زیبا و خلاقانه، رابطه اولیه مورد نیاز برای شناخت بیشتر کسب و کار را پیدا می کنند.

امروزه کارت ویزیت ها فقط به صورت چاپی مورد استفاده قرار نمی گیرند. با پیشرفت دنیای دیجیتال و استفاده از اینترنت و شبکه های مجازی، کارت ویزیت های ویدئویی و متحرک و یا حتی ثابت در قالب های اینترنتی به راحتی قابل اشتراک گذاری می باشند.

طراحی کارت ویزیت خلاقانه

اهمیت کارت ویزیت برای شرکت ها

اگر از آن دسته از افراد هستید که بر این باورند که با پیشرفت فضای مجازی و دنیای اینترنتی، دیگر نیازی به کارت ویزیت نیست. پس با ما همراه باشید تا چندین دلیل برای ضرورت استفاده از کارت های ویزیت برایتان بیان نماییم.

با استفاده از کارت ویزیت می توانید به آسانی مخاطب خود را تحت تاثیر قرار دهید. شما می توانید با ارائه کارت ویزیت زیبا در اولین قدم تاثیری ماندگار در مخاطب خود داشته باشید. بهتر است دقت داشته باشید که طراحی خلاقانه کارت ویزیت و ارائه آن به مخاطب و مشتری های خود می تواند حس ارزش و اهمیت قائل شدن برای مشتری در او را برانگیزد.

شما تاکنون مشاهده نکرده اید که مدیر رده بالای شرکت برای برقراری ارتباط و یا هماهنگی کارهای خود، شماره خود را روی برگه کاغذی بنویسد و یا به صورت شفاهی بگویید. مدیران بزرگ با ارائه کارت ویزیت خود هم پرستیژ کاری خود را حفظ می کنند و هم در وقت خود صرفه جویی می نمایند.

شما با ارائه کارت ویزیتی زیبا و خلاقانه می توانید در ذهن مشتری یا مخاطب خود ماندگار شوید. زیرا تصویر کارت ویزیتی زیبا از ذهن مخاطب پاک نخواهد شد.

طراحی کارت ویزیت خلاقانه

انواع کارت ویزیت

جالب است بدانید که کارت ویزیت ها فقط به صورت برگه های چاپی یا فایل های دیجیتال نیستند. بسیاری از کسب و کار ها با توجه به نیاز و کار خود اقدام به طراحی کارت ویزیت خلاقانه و متفاوت کرده اند. برخی از انواع کارت ویزیت ها عبارتند از:

 • کارت ویزیت های خوراکی: این مدل از کارت های ویزیت قابل خوردن هستند و بیشتر در حوزه صنایع غذایی از آنها استفاده می شود.
 • کارت ویزیت های سازگار با محیط زیست: در این مدل از کارت ویزیت ها از کاغذ استفاده نمی شود. این کارت ویزیت ها بیشتر شبیه به مهر ها هستند و با استفاده از جوهر بر روی هر کاغذی قابل چاپ اند.
 • کارت ویزیت ها قابل کاشت: این مدل از کارت های ویزیت حاوی دانه گیاهان اند و بعد از کاشت و آبیاری کارت ویزیت، گیاه رشد خواهد نمود. شاید بتوان گفت که این مدل از کارت ویزیت نیز با طبیعت و محیط زیست سازگارند.
 • کارت ویزیت های جذاب و سرگرم کننده: در این مدل از کارت های ویزیت، کارت به گونه ای طراحی می شود که یا به صورت یکی از ابزار ها در آید یا تبدیل به پازل یا کاردستی زیبا می شود. در برخی موارد کارت ویزیت یک بخش از محصول می باشد.
 • کارت ویزیت ها معطر: این مدل از کارت ها حاوی اسانس های خوشبوکننده یا رایحه ای از محصولات می باشد مانند قهوه.
 • کارت ویزیت های حرفه ای 2 یا 3 بعدی: این مدل از طراحی کارت ویزیت خلاقانه به گونه ای است که به خوبی نمایانگر کسب و کار و پرستیژ کاری آن باشد.

طراحی کارت ویزیت خلاقانه

مراحل طراحی کارت ویزیت

حال که تصمیم به طراحی کارت ویزیت مرتبط با کسب و کار خود گرفته اید بهتر است با متخصصان این زمینه مشورت نمایید تا کارتی زیبا و جذاب برایتان طراحی نمایند.

برای آشنایی بیشتر با مراحل طراحی کارت ویزیت خلاقانه، این مراحل را برای شما بیان می کنیم.

در طراحی کارت ویزیت 3 مرحله مد نظر است. این مراحل عبارتند از:

 • مرحله پیش از طراحی
 • مرحله طراحی
 • مرحله چاپ و ارائه کارت ویزیت

هر کدام از این مراحل دارای چندین بخش اند.

در مرحله پیش از طراحی که مهم ترین مرحله می باشد باید با پاسخ به بعضی سوالات، ما را با زمینه های اصلی و ویژگی های کارتان به خوبی آشنا نمایید. به عنوان مثال:

 1. هدف از داشتن کارت ویزیت برای شما چیست؟
 2. مخاطب کسب و کار شما چه افرادی هستند؟
 3. چه تعداد کارت نیاز دارید؟
 4. میزان بودجه شما برای این کار چه مقدار است؟
 5. لوگو و طراحی خاصی برای محصولات یا شرکت خود مد نظر دارید؟

پاسخ به این سوالات کمک خواهد نمود تا تیم طراحی بتوانند کارت ویزیتی زیبا و درخور طراحی نمایند.

در مرحله دوم با مشخص نمودن رنگ کارت و همچنین اطلاعات و مشخصاتی که می خواهید بر روی کارت چاپ شود به سراغ طراحی کارت ویزیتی زیبا برای کسب و کار شما می رویم.

مرحله سوم شامل چاپ کارت ویزیت و رفع ایرادات آن می باشد. پس از تایید نهایی کارت، تعداد مورد نظر شما چاپ و تقدیمتان می شود.

طراحی کارت ویزیت خلاقانه

راهکارهایی برای طراحی کارت ویزیت خلاقانه

شاید شما نیز در روزمرگی های خود کارت ویزیت های بسیاری با طرح ها . شکل های تکراری دیده باشد و بدون هیچ توجهی آن ها را روانه سطل زباله کرده اید. برای اینکه برای کارت ویزیت شما نیز چنین اتفاقی نیفتد چند راهکار ساده و مهم در اختیارتان قرار می دهیم.

در طراحی کارت ویزیت خلاقانه حتما در نظر داشته باشید که از کلیشه ها و طرح های تکراری دوری نمایید.

شما می توانید با استفاده از هر طرحی به جز مربع و مستطیل، در نگاه اول توجه مخاطب را به خود جلب نمایید. استفاده از طرح هایی همچون مثلث و دایره هم زیباست و هم از تکرار دور است.

همچنین شما می توانید با استفاده تولیدات خود یا نام و لوگو شرکت، طرحی نو برای کارت ویزیت خود انتخاب نمایید.

طراحی کارت ویزیت خلاقانه برای برند شما حتی می تواند به شکل یکی از تولیدات شما باشد.

بعد از انتخاب شکل کارت ویزیت، انتخاب شعاری متناسب با کسب و کارتان و یا لگویی زیبا که معرف شما شرکتتان باشد بسیار با اهمیت است.

انتخاب لوگو یا شعار زیبا برای کارت ویزیت می تواند کارت شما را در ذهن مخاطب ماندگار نماید.

یکی دیگر از بحث های مهم در انتخاب کارت ویزیت، جنس کارت است که در ادامه به طور مفصل در این باره توضیح خواهیم داد.

تاثیر رنگ ها در انتخاب کارت ویزیت

یکی از مهم ترین بخش ها در داشتن کارت ویزیتی جذاب، انتخاب رنگ مناسب است. بهتر است برای این موضوع، روانشناسی از رنگ ها داشته باشید تا انتخابی بهتر و جذاب تر داشته باشید. برخی ویژگی رنگ ها به طور مختصر عبارتند از:

 • آبی: نشان دهنده اعتماد، انعطاف پذیری و آرامش است و بیشتر برای شغل هایی همچون روانشناس، مشاور مالی یا حسابدار انتخاب می شود.
 • قرمز: یادآور هیجان و اشتیاق است و بیشتر مورد استفاده در شغل هایی همچون فست فود ها و رستوران ها قرار می گیرد.
 • خاکستری: این رنگ نشان از محافظه کاری و آرامش و کم حرفی است اما این رنگ می تواند به عنوان پس زمینه در کنار رنگ های زرد، سرخ آبی یا صورتی بسیار زیبا و جذاب باشد.
 • صورتی: رنگ صورتی بیشتر مورد استفاده مشاغلی است که با خانم ها در ارتباط هستند. این رنگ یادآور لطافت، شیرینی است. پس می تواند گزینه مناسبی برای مشاغل فروش شیرینی و شکلات نیز باشد.

انتخاب رنگ بسیار شخصی و سلیقه ای می باشد اما رعایت برخی نکات در انتخاب رنگ کارت ویزیت می تواند تاثیر بیشتری بر مخاطب داشته باشد.

طراحی کارت ویزیت خلاقانه

کارت ویزیت از چه جنسی ساخته می شود؟

اکثر کارت ویزیت ها از جنس مقوا تولید می شوند اما اگر تصمیم به طراحی کارت ویزیت خلاقانه و منحصر به فرد دارید می توانید کارت ویزیت خود را با جنس های دیگری سفارش دهید.

کارت ویزیت های آهنربایی، فلزی ، چوبی، پلاستیکی، پارچه ای و چرمی از انواع کارت ویزیت های خاص می باشند. این مدل از کارت ویزیت به نسبت مدل مقوایی از قیمت بالاتری برخوردارند اما به نسبت نیز جذاب تر و دارای عمر بیشتری نیز هستند.

انتخاب کارت ویزیت از جنس خاص باعث می شود تا کسب و کار شما نیز خاص و برتر جلوه نمایید و در جذب مخاطب و معرفی اولیه بسیار موفق تر خواهید بود.

طراحی کارت ویزیت خلاقانه

کلام آخر

تمامی مواردی که در رابطه با کارت ویزیت مطرح کردیم برای انتخاب و تصمیم گیری بهتر و راحت تر شما بود.

اگر تصمیم به سفارش کارت ویزیت برای کسب و کار خود دارید بهتر است با متخصصان این مجموعه مشورت نمایید تا انتخابی درست، جذاب و متناسب با کارتان داشته باشید.

ما با ارائه بهترین مدل ها و طراحی کارت ویزیت خاص و منحصر به فرد، در پیشرفت هر روزه کسب و کارتان همراهتان خواهیم بود.

لازم به ذکر است شما با انتخاب کارت ویزیت جذاب و زیبا، گام اول در تاثیر مثبت و خوب بر مخاطب خود را برداشته اید و می تواند شروع مناسبی برای کارتان باشد.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *