اصول چاپ و نشر

صفحه آرایی چیست

صفحه آرایی چیست

صفحه آرایی چیست

در پاسخ به این سوال که صفحه آرایی چیست می توان گفت که صفحه آرایی هنری کاربردی از شاخه گرافیک است، که هدف آن ایجاد ارتباط هماهنگ و مناسب در صفحه بین نوشتار تصویر و فضای منفی می باشد و یا به عبارتی دیگر به تجمع متن، نقش، تصویر و فضای خالی در یک صفحه با در نظر گرفتن روابط منظم و مطلوب بین این عناصر و محتوای مطلب صفحه آرایی گویند. صفحه آرایی در طراحی کتاب، صفحه آرایی مجله، بروشور، کاتالوگ ، روزنامه، پوستر ، تقویم و… بکار می رود.

در جواب به این سوال هم که معادل واژه صفحه آرایی چیست می توان گفت صفحه آرایی در زبان انگلیسی Layout می باشد و در زبان فرانسه به آن Mise en page می گویند. صفحه آرایی مناسب و خوب مخاطب را به خود جذب می کند و خواننده را به خواندن و پیگیری ترغیب می نماید. صفحه آرا باید پس از مطالعه متن و جمع آوری تصاویر با داشتن آگاهی لازم از مطلب طراحی خود را آغاز کند. طراح صفحه آرا باید مخاطب را خوب بشناسد تا با توجه به مطالب ترکیب بندی مناسب، بین متن و تصاویر برقرار کند و عناصر اصلی طراحی را به خوبی بکار گیرد.

صفحه آرایی باید به گونه ای باشد، که علاوه بر زیبایی صفحه، خواننده بتواند به راحتی مطالب را بخواند، در یک صفحه آرایی نامناسب چشم خواننده هنگام خواندن مطالب اذیت می شود.

فناوری های رایانه در صفحه آرایی چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی امروزه رایانه ابزاری مناسب برای صفحه آرایی است. نرم افزارهای متنوع برای صفحه آرایی به طراح کمک می کند تا ایده و هنر خود را به راحتی توسط این برنامه ها اجرا نماید.

برخی نرم افزارهای رایج برای صفحه آرایی شامل:

PageMaker ،Quark ، Adobe InDesign ، CorelDraw ،

در یک صفحه آرایی مناسب طراح علاوه بر آگاهی و اطلاعات در مورد نرم افزارهای اجرایی باید از خلاقیت و توانایی خود درخلق ایده های نو و هماهنگ با موضوع صفحه آرایی کمک بگیرد. متاسفانه امروزه نرم افزارهای گرافیکی باعث گردیده برخی از اشخاص فقط به صرف آشنایی با این نوع نرم افزارها و با نداشتن آگاهی لازم از دانش نصری به صفحه آرایی می پردازند. بهتر است این گونه افراد سواد بصری خود را نیز افزایش داده تا بتوانند طراحی مناسب و بدون نقصی را ارائه نمایند.

طراح صفحه آرا باید مخاطبان خود را بشناسد

اما بحث تنها به اینجا ختم نمی شود که فقط بگوییم صفحه آرایی چیست. بلکه همان گونه که ذکر شد طراح صفحه آرا باید مخاطبان خود را بشناسد و با توجه به سن، جنسیت، میزان در آمد جایگاه اجتماعی، میزان تحصيلات، مکان زندگی و غیره مخاطبین صفحه آرایی نماید. به عنوان مثال: طراحی و صفحه آرایی مجله ای که مخاطب آن کودکان می باشد با صفحه آرایی یک مجله علمی تخصصی بزرگسالان کاملا متفاوت است. این دو گروه از نظر سن، تحصیلات، جایگاه اجتماعی و غیره با یکدیگر متفاوت اند و طراح باید صفحه آرایی مختص به هرکدام از این مجلات را با توجه به گروه مخاطبین انجام دهد.

در تصاویر پایین تفاوت در نمونه ای از صفحه آرایی یک صفحه مجله علمی تخصصی و صفحه ای از مجله کودکان را مشاهده می نمایید.

صفحه آرایی چیست صفحه آرایی چیست

سن مخاطب

سن مخاطب در نوع صفحه آرایی حائز اهمیت می باشد، به عنوان مثال صفحه آرایی یک کتاب، مجله، کاتالوگ و بروشور برای کودکان از جهت اندازه تصویر، رنگ، اندازه حروف، نوع فونت بسیار با صفحه آرایی برای بزرگسالان متفاوت می باشد. تفاوت در انتخاب تصویر ،رنگ، نوع Layout و غیره را در تصاویر پایین، روی جلد مجله کودکان و بزرگسالان مشاهده می نمایید.

جنسیت مخاطب

برخی از کاتالوگ و بروشورها اجناس یا مکان هایی را که مخاطبان آنها فقط آقایان و یا خانم ها می تواند باشد، معرفی می نمایند. تعدادی از مجلات نیز بیشتر مخاطبانشان خانم ها هستند. در چنین مواردی نقوش، رنگ ها و عناصر بصری بکار گرفته می شوند، که با جنسیت مخاطب هماهنگ است.

صفحه آرایی چیست صفحه آرایی چیست

میزان درآمد مخاطب

لازم به توجه است که صفحه آرایی مجلات، کاتالوگ و بروشورها در گروه های مختلف دارای مخاطبان خاص خود می باشند. برخی از مجلات مانند مجلات تخصصی جواهر آلات مخاطبانشان اقشار پر درآمد جامعه می تواند باشد. نوع طراحی بر اساس سلیقه این قشر و هزینه خرید آنها هر اندازه که باشد برای مخاطب قابل پرداخت است. در چنین مواردی دست طراح در هزینه های تاثیرگذار مانند انتخاب قطع، نوع چاپ و نوع کاغذ باز است.

اما گروهی از مجلات، کاتالوگ و بروشورهایی که مورد استفاده عموم اقشار جامعه قرار می گیرند، نه تنها از نظر نوع طراحی باید سليقه عموم در نظر گرفته شود، بلکه طراح در انتخاب اندازه و جنس کاغذ، نوع چاپ باید دقت کند و هزینه را با توجه به درآمد میانگین سطح جامعه بر آورد کند، تا بیشتر افراد جامعه بتوانند استفاده نمایند.

صفحه آرایی چیست صفحه آرایی چیست

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *