هنر دوران تاریخی

صخره جوداکولا صخره ای پر رمز و راز

صخره جوداکولا

صخره جوداکولا صخره ای پر رمز و راز

در کارولینای شمالی و در منطقه جکسون تکه سنگی پر از نقوش کنده، معروف به صخره جوداکولا (Judaculla Rock) وجود دارد که تا کنون اسرار آن شناخته نشده است. برای سرخپوستان چروکی این سنگ از اهمیت ویژه ای برخوردار است و محل قرار گیری آن برای سرخپوستان یک مکان مقدس به حساب می آید. به همین دلیل سرخپوستان برخی از مراسم های مذهبی خود را در این محل برگزار می کنند. نام جوداکولا از زبان سرخپوستان چروکی گرفته شده و گفته می شود که نام موجودی افسانه ای است که حاکم کوهستان بوده است.

صخره جوداکولا

مفهوم لغوی جوداکولا

در باب معنای لغوی صخره جوداکولا، گفته می شود که این واژه به مفهوم “او سرازیر است” و یا “غول چشم بادامی” می تواند تعبیر شود. جوداکولا موجودی در فرهنگ سرخپوست ها است که از نیروی ماوراءالطبیعه برخوردار بوده و قادر است که از کوهی به کوه دیگر پرواز کند. همچنین او قادر است تا پدیده های طبیعی مانند باد، باران، صاعقه و طوفان را کنترل نماید. گفته می شود این موجود قادر است تا مردم عادی را به دنیای ارواح برده و با آنها صحبت کند. به نظر می رسد که او موجودی شبه خدا، و مانند تمامی نمونه های مشابه در سایر افسانه های جهان بوده باشد.

 

افسانه ها 

طبق افسانه ها یکبار جوداکولا روی صخره ای می نشیند و اثر 7 انگشت او بر روی سنگ به جای می ماند! شایعات و افسانه های بسیاری در رابطه با صخره جوداکولا رایج است. از این قبیل موارد می توان به صداهای عجیب و گردش بشقاب پرنده ها در اطراف آن در طول شب، اشاره نمود. این سنگ به شکل خمیده بوده و بر روی آن بیش از 1500 نقش کنده شده است. قدمت این نقوش کنده احتمال به 2000 تا 3000 قبل از میلاد می رسد.صخره جوداکولا

کاوش های باستان شناسی

طی کاوش های باستان شناسی انجام شده در اطراف صخره جوداکولا تعدادی ابزار حجاری به دست آمده است. ولی هیچ سنگ دیگری با علائم مشابه پیدا نشده است. همین امر رمز و راز های پیرامون صخره را افزایش می دهد. این صخره در کوه پایه هایی قرار گرفته که از فلزات و مواد معدنی بسیار غنی هستند میزان تراکم این مواد به حدی است که حتی با بررسی های الکترومغناطیسی در اطراف سنگ نیز می توان پی به حضور این معادن برد.

صخره جوداکولا

نظریه های زیادی در رابطه با محتوای نقوش کنده بر روی صخره مطرح شده است. این نقوش شامل تصاویر، طراحی ها و نمادهای مذهبی است که به نظر می رسد حاوی پیام های مخفی بوده اند. علاوه بر این مواردی از نقاشی های مردمان باستان نیز در بین این تصاویر به چشم می خورد. موضوعات این نقاشی ها اغلب شامل تصویر حیوانات، انسان ها و در برخی موارد احتمالاً شخصیت های مهم است. اخیرا دانشمندان با استفاده از تجهیزات اسکن لیزری اقدام به ثبت جزییات محل نموده اند تا با کمک این جزئییات این نقوش صخره ای را مطالعه نمایند.

صخره جوداکولا

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *