هنر دوران تاریخی

شهر ماچو پیچو شهری پر از رمز و راز از دوره اینکاها

شهر ماچو پیچو

در سال 1911 در منطقه کوسکو (Cusco) -در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا و در میان کوه ها- ویرانه های شهر ماچو پیچو (Machu Picchu) توسط یک پژوهشگر آمریکایی هیرام بینگام (Hiram Bingham) کشف شد. واژه ماچو پیچو به معنی کوه قدیمی است. این محل در کوهستان های پرو واقع شده و اغلب از آن به عنوان شهر گمشده اینکاها یاد می شود. مسیر دستیابی به شهر ماچو پیچو همان جاده قدیمی اینکاهاست، که با گذر از کوهستان دسترسی به آن میسر می شود. باستان شناسان معتقدند که این شهر در حدود سال 1400 میلادی توسط پاچاکوتی (Pachacuti – شاه اینکا) ساخته شده است. با این حال طبق افسانه های محلی، گفته می شود  که ماچو پیچو مکانی مقدس بوده که خیلی زودتر از تاریخ پیشنهادی باستان شناسان ساخته شده است. از این رو دقیقا مشخص نیست که چرا، چگونه و توسط چه کسی ساخته شده است.

شهر ماچو پیچو

معبد ماه شهر ماچو پیچو

قلعه یا شهر؟

شهر ماچو پیچو شامل بیش از 200 ساختمان (معابد، خانه ها، مسیرها، چشمه ها و محراب ها) است که همه با گرانیت خاکستری ساخته شده اند. سنگ های مورد استفاده در این بناها، همگی از بالای کوه بریده شده و در این ساختمان ها به کار رفته اند. با توجه به این که شواهدی از دیوار های مستحکم و بارو در این محل یافت نشده، می توان گفت که ماچو پیچو قلعه نبوده است.

بسیاری از بلوک های به کار رفته در این محل بیش از 50 تن وزن دارند. این بلوک های سنگی به طرز دقیقی برش خورده و بر روی هم قرار گرفته اند. همین تناسب و توازن به کار گرفته شده در ایجاد ساختارها موجب حیرت باستان شناسان شده است.

چرا ماچو پیچو ساخته شد؟

سوال اینجاست که چرا این بناها در شهر ماچو پیچو ساخته شده اند؟ یکی از کارکرد هایی که توسط باستان شناسان در مورد کاربرد این بناها عنوان می شود، “محلی برای رصد ستارگان” است. در مرتفع ترین قسمت از محوطه، یک سنگ خاص معروف به سنگ اینتیهوتانا (Intihuatana stone)، به منظور ارزیابی دقیق اعتدالین و همچنین رصد سایر اجرام آسمانی قرار داده شده است. افسانه های محلی مربوط به شمنیسم (shamanic) از این سنگ به عنوان دروازه ای برای ورود به دنیای روح یاد می کنند. گفته می شود کسی که پیشانی خود را به این سنگ بزند، چشم اندازی نسبت به دنیای ارواح دست خواهد یافت.

سایر آثار شناخته شده در شهر 

سایر ساختمان های معروف در داخل شهر ماچو پیچو شامل: معبد ماه، معبد خورشید و اتاق سه پنجره هستند. متاسفانه هیچ سرنخ و یا کتیبه ی خاصی به دست نیامده که نشانگر اهداف دیگری از تاسیس شهر باشد. اما کاوش های باستان شناسی همچنان در ماچو پیچو ادامه دارند. در این رابطه محقق فرانسوی دیوید کرپسی (David Crespi) معتقد است که موفق به کشف یک ورودی شده که به یک اتاق زیر زمینی در مرکز شهر منتهی می شود. یک باستان شناس فرانسوی نیز به نام تیری ژامین (Thierry Jamin) و تیم وی نیز نظر دیوید کرپسی را تایید کرده اند. علاوه بر این آنها اظهار داشتند که تعداد زیادی اتاق در زیر شهر واقع شده و همچنین آثاری از جنس طلا و فلزات گرانبها در پشت درهای مهر و موم شده اتاق ها قرار دارند.

معبد خورشید در ماچو پیچو

اتاق سه پنجره شهر ماچو پیچو

چه کسی ماچو پیچو را ساخت و چرا؟ چگونه آنها موفق به جابجایی و قرار دادن چنین بلوک های عظیم سنگی شدند؟ و از همه مهمتر، چرا این محل متروک شد؟ اینها همه سوالاتی هستند که هنوز پاسخ دقیقی برای آن ها یافته نشده است.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “شهر ماچو پیچو شهری پر از رمز و راز از دوره اینکاها

  1. سرخپوست گفت:

    علت اصلی مخفی ماندن این شهر عجیب ترس اینکاها از غارتگری استعمارگران بوده. متاسفانه این غارتگری به اسم تحقیقات هنوز هم ادامه داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *