هنر دوران تاریخی

شهر باستانی پترا نگینی در دل بیابان

شهر باستانی پترا نگینی در دل بیابان

شهر باستانی پترا نگینی در دل بیابان

شهر باستانی پترا -که اخیرا به عنوان یکی از عجایب جهان باستان ثبت شده- در اردن قرار دارد. پس از سپری شدن هزاران سال پس از برپایی این مکان با شکوه، پترا همچنان از اسرار زیادی برخوردار است که همه ما منتظر رونمایی از آن ها هستیم. این شهر در سال 1812 توسط یوهان لودویگ بورکارت (Johann Ludwig Burckhardt) کشف شد. بورکارت یک محقق سوئیسی بود که سال های زیادی از عمر خود را صرف مطالعه تاریخ اسلام و زبان عربی کرده بود. کاوش های باستان شناسی در این محل نشان می دهد که این منطقه برای اولین بار در 9000 سال قبل مسکون شده بود. نام شهر پترا بر گرفته از کلمه یونانی (πέτρα) به معنی سنگ است. از این رو به نظر می رسد که دلیل نام گذاری شهر، موقعیت آن بین سنگ های ماسه ای بوده باشد.

 

ساختارهای پترا

شهر باستانی پترا از صدها مقبره، خانه های مسکونی، معابد و ابلیسک ها تشکیل شده است. همچنین این محوطه دارای یک تاتر است که گفته می شود از ظرفیتی برابر 3000 نفر برخوردار است. علاوه بر این، از جمله آثار قابل توجه کشف شده در این محل، می توان به قربانگاه ها اشاره نمود. در این محل ها قربانیانی به منظور فرو نشاندن خشم خدایان و یا درخواست نعمات به آن ها اهداء می شد.

ورود به شهر باستانی پترا از طریق یک مسیر باریک در بین صخره ها به طول یک کیلومتر میسر می شود. پس از ورود به شهر، اولین اثری که هر بازدید کننده با آن مواجه می شود، خزانه ای (Al-Khazneh) است که در دل صخره ها کنده شده است. اغلب محققان ضمن مخالفت با عنوان “خزانه” برای این اثر، متذکر شده اند که این محل یک مقبره تشریفاتی بوده است. گفته می شود که جمعاً 15 درصد از کل این شهر کشف شده، و 85 درصد به صورت دست نخورده باقی مانده است.

ساکنان شهر 

شهر باستانی پترا با سرگذشتی پر از رمز و راز، در طول تاریخ توسط اقوام مختلف مسکون بوده است. بر اساس روایت های سُنتی، اولین قبیله ساکن در این محل ادومیت ها (Edomites) بوده اند. باید متذکر شویم که اطلاعات ما در مورد ادومیت ها -که به پادشاهی ادوم نیز معروف هستند- بسیار محدود است. در ادامه محققان معتقدند که در حدود سال 300 قبل از میلاد یک قبیله عرب به نام نبطی ها به این منطقه مهاجرت کردند. گفته می شود که نبطی ها دینی چند خدایی (Polytheism) داشتند.

پس از سال 300 قبل میلاد بود که شهر پترا با تبدیل شدن به پایتخت پادشاهی ادوم، شکوفا شد. از این رو نبطی ها به عنوان سازندگان پترا شناخته می شوند. در بسیاری از اسناد و مدارک تمدن های باستانی مانند: یونان باستان، روم و چین اطلاعاتی در رابطه با نبطیان ذکر شده است. با این حال بیشتر اطلاعات ما در مورد نبطیان مربوطه به نوشته های استرابون است.

شهر باستانی پترا

روایت ها و اسطوره ها 

پترا شهری است که در آن ایندیانا جونز در فیلم “ایندیانا جونز و آخرین جنگ صلیبی“، جام مقدس را کشف کرد. همچنین منشا یکی از اسطوره های مربوط به شهر باستانی پترا، در ارتباط با دوره جنگ های صلیبی است. در این اسطوره اشاره شده است که پترا محلی بوده که حضرت موسی پس از خروج یهودیان از مصر، عصای خود را به زمین زد تا برای یارانش آب تهیه کند. اسطوره ی دیگر مربوط به گنجینه های مخفی شده در خزانه است. بسیاری از جویندگان گنج با توجه به همین اسطوره به نمای این بنا تیراندازی کرده اند. امروزه آثار این تیراندازی ها بر روی نمای بنا دیده می شود.

شهر باستانی پترا

شهر باستانی پترا

کاوش های جدید باستان شناسان

کاوش ها جدید در شهر باستانی پترا در حال انجام است و روز به روز رازهای بیشتری از این مکان با شکوه فاش می شود. یکی از دستاورد های جدید باستان شناسان که نوری بر معما ها تابانده، کشف یک طراحی گرافیکی هلنی به قدمت 2000 سال است. این اثر، پیکرک یک کودک بالدار را در حال نواختن فلوت است. با توجه به این پیکرک، سوالی که مطرح می شود این است که آیا ممکن است شهری با این شکوه و عظمت توسط اقوام بدوی نبطی، بدون یاری دیگران در 2000 سال پیش ساخته شده باشد؟ امیدواریم پس از کاوش 85 درصد مابقی محوطه پاسخ این سوال روشن شود.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *