هنر دوران تاریخی

شهر باستانی دلفی در یونان

شهر باستانی دلفی در یونان

شهر باستانی دلفی در یونان

شهر باستانی دلفی در کوه پارناسوس شبه جزیره یونان و در شمال غرب آتن واقع شده است. این محل یکی از مهمترین شهرهای یونان باستان به شمار می رود. پژوهشگران معتقدند که اینجا خانه ای برای الهه یونان باستان، الهه گایا (Gaia) یعنی الهه زمین بوده است. گفته می شود که پس از کشتن شدن پسر گایا (مار پیتون) به خانه آپولو (Apollo) تبدیل شد. همچنین بازی های پیتون (Pythian Games-مشابه بازی های المپیک) هر 4 سال یکبار برای پاسداشت اژدهای پیتون آپولو در شهر دلفی برگزار می شد.

شهر باستانی دلفی در یونان

دلفی مرکز جهان

شهر باستانی دلفی زمانی مرکز جهان به حساب می آمد. گفته می شود دلیل اطلاق “مرکز جهان” به این محل، اعتقاد بر ملاقات عقاب های شرق و غرب در اینجا بوده است. طی قرن 7 قبل از میلاد شهر دلفی با برخورداری از تاتر، سالن های ورزشی، محل مسابقات ورزشی، محل برگزاری مسابقات اسب دوانی (هیپودروم-Hippodrome) به یک مرکز معروف تبدیل شده بود. حتی گفته می شود که گنجینه های سراسر یونان باستان در این محل نگهداری می شده است. علاوه بر موارد اشاره شده، محل پیشگویی یا اراکل (Oracle) از جمله برجسته ترین ویژگی های دلفی به شمار می آمد. گفته می شود که از جمله مهمترین افراد از سراسر یونان باستان در این محل به دنبال پیشگویی و مشاوره بودند.

شهر باستانی دلفی در یونان

روایت حمله خشایارشا به شهر دلفی و محافظت خدایان از شهر

طبق اساطیر یونان باستان، حتی موجودات نیمه خدا نیز برای دریافت مشاوره به شهر باستانی دلفی می آمدند. افزون بر این موارد، در این شهر برای غلبه بر مهاجمین از سلاح های مقدس استفاده می شده است. داستانی از این دست ، حمله خشایارشا به یونان را توصیف می کند. گفته می شود که به هنگام صدور دستور حمله توسط خشایارشا به شهر دلفی، آپولو وارد عمل می شود. آپولو سلاح های مقدس را به مدافعان می دهد تا از شهر دفاع کنند. با بکار گیری سلاح های مقدس رعد و برق و طوفان روی داده و موجب می شود تا تکه ای از کوه کنده شده و ارتش هخامنشی را از بین ببرد. باقی مانده ارتش هخامنشی توسط دو سرباز ماورائی یونانی -که قهرمان به حساب می آمدند- تحت تعقیب قرار می گیرند.

معمولا چنین موضوعاتی از افسانه ها و داستان های خیالی سرچشمه می گیرند. اما سوال این است که چرا باید یک تمدن پیشرفته مانند یونان باستان چنین گزارش تاریخی جنگی را به افسانه یا اسطوره تبدیل کند؟ ممکن است مصور سازی خدایانی که اسلحه های مقدس تولید می کنند، الهام گرفته از ملاقات دنیای ماورایی باشد. دنیای ماورایی که در آن سلاح هایی با فناوری پیشرفته تولید می شوند. قطعا برای کسانی که هرگز اشیایی با فناوری پیشرفته و در حال پرواز را ندیده اند، چنین چیزی شبیه به خدا تلقی خواهد شد.

 

سایر جاذبه های شهر دلفی

کاوش های باستان شناسی صورت گرفته در شهر باستانی دلفی نشانگر شواهدی از استقرار در این محل با قدمتی در حدود 1600 سال قبل از میلاد مسیح است. همچنین گفته می شود که در طی جنگ جهانی دوم ارتش آلمان برای شناسایی ناشناخته ها، اوراکل را حفاری نمودند.

در این محل می توانید از معبد آپولو، تالوس و چشمه مقدس کاستالیان و همچنین استادیوم و موزه دیدن کنید.

شهر باستانی دلفی در یونان

لطفا از صفحات خدمات طراحی دیدن نمایید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *