اخبار فرهنگ و هنر

سرقت و الهام‌گیری از آثار طراحی گرافیک

سرقت و الهام‌گیری از آثار طراحی گرافیک

سرقت و الهام‌گیری از آثار طراحی گرافیک

به گزارش ایسنا یک گرافیست مشهدی گفت: در بسیاری از نقاط مختلف شهر فقط تعدادی طراح‌نما هستند که نه تنها چیزی خلق نمی‌کنند بلکه پی‌ در پی در حال سرقت و الهام‌گیری از آثار معتبر هستند.

احسان مهدوی در گفت‌وگو با ایسنا به برخی مسائل روز گرافیک مشهد پرداخت و اظهار کرد: اصولا در تمام شهرها دانشکده‌ای به نام معماری وجود دارد و کلیه رشته‌های طراحی از جمله طراحی گرافیک، طراحی لباس، طراحی صنعتی، طراحی معماری و غیره در آن‌ تدریس می‌شود اما خجالت‌آور است که در شهر مشهد یک دانشکده طراحی فعال نیست.

وی افزود: دانشگاه فردوسی مشهد یکی از مراکز علمی معتبر ایران به حساب می‌آید اما متاسفانه علی‌رغم این موضوع تا کنون تصمیمی بر ساخت یک دانشکده طراحی در این دانشگاه گرفته نشده است. سال‌هاست که در مشهد با این اندیشه دست‌ و پنجه نرم می‌کنیم؛ با این اندیشه که طراحی به رسمیت شناخته نمی‌شود؛ این در حالی است که شاید تمام دنیا هنر را یک حرفه دانسته و معتقدند که یک کار کناره نیست.

طراحی یعنی زندگی کردن و نه زنده بودن

این گرافیست بیان کرد: در دیدگاه کاری یک طراح طراحی یعنی زندگی کردن و نه زنده بودن و نه سرقت و الهام‌گیری از آثار معتبر. طراحی یعنی روح زندگی را دمیدن در چیزهای خیلی ساده و بازگردانی فطرت طبیعی انسان به آدم‌هایی که در این شهرها گیر افتاده‌اند و تبعید شده‌اند. پروردگار نیز قطعا بزرگترین طراح است که به قدری دنیا را بی‌نظیر و زیبا آفریده که هر کسی از تماشا کردن آن سیر نمی‌شود.

سرقت و الهام‌گیری از آثار طراحی گرافیک

 

مهدوی بیان کرد: ما اجزای کوچکی از این طراحی پروردگار هستیم که شاید بتوانیم اندکی تغییر در این دنیا بدهیم. طراحی یعنی حل مسائل خیلی ساده برای زندگی امروز و من نمی‌دانم تا چه زمانی باید این مسائل را در گوش بزرگان این شهر بازگو کنیم.

وی ادامه داد: مشهد یکی از قطب‌های صنعتی ایران است و تعداد زیادی کارخانه در این شهر فعالیت دارد اما اساسا این کارخانه‌ها با طراحان همکاری نمی‌کنند. ما اگر به کوچکترین چیزی دست‌اندازی داشته باشیم، جرم به حساب می‌آید و باید بابت آن پاسخ دهیم اما به راحت‌ترین شکل ممکن در حال استفاده از آثار طراحان دیگر هستیم. این استفاده نیز تیشه به ریشه کشور، افتخارات و غرور ما می‌زند و هیچ قانونی هم جلودار آن نیست.

گرافیک و طراحی صرفا یادگیری چند ماهه یک نرم‌افزار نیست

عضو انجمن طراحان گرافیک ایران خاطرنشان کرد: تلاش همیشگی ما این بوده تا طراحان درست و واقعی را با صنعت و مدیران مختلف پیوند دهیم. روال این کار نیز تاکنون برای ما خیلی دشوار بوده چرا که بارها و بارها جلساتی را در این خصوص با مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار کردیم و همیشه خواسته ما بر آن بوده تا این کار با ایجاد یک قانون سفت و محکم صورت پذیرد.

مهدوی تصریح کرد: یک طراح هم باید به مانند وکیلان، پزشکان و مهندسان به دانشگاه برود؛ بعد از اتمام دانشگاه دوره‌ای را بگذراند؛ امتحان ویژه‌ای را بدهد و تا زمانی که کارتی بر سینه‌اش نزده باشد، اجازه کار نداشته باشد. گرافیک و طراحی صرفا یادگیری چند ماهه یک نرم افزار نیست.

عضو انجمن طراحان گرافیک ایران خاطرنشان کرد: نمی‌توان فقط از بدی‌ها گفت. باید بگویم من در شهری گرافیست هستم که باید به طراحان و گرافیست‌های آن افتخار کرد. تعداد زیادی گرافیست با استعداد در این شهر حضور دارند که برخی از آن‌ها یک تنه در حال تلاش برای ارتقای این هنر هستند. مشهد یکی از قطب‌های گرافیک ایران و جهان بوده و رویدادهای بزرگی تا کنون در این شهر رخ داده است.

وی اضافه کرد: مشهد شهری است که گرافیک آن در برخی اوقات به بی‌راهه رفته ولی در مجموع بنیان‌گذار هنر شهری بوده و آثار زیادی را در دل خود رقم زده است.

سرقت و الهام‌گیری از آثار طراحی گرافیک

برای مطالعه اخبار بیشتر در مورد نخستین جشنواره رسانه ای شمال کشور به سایر اخبار ها رجوع کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *