آموزش طراحی گرافیک

ساخت صفحات مستر در ایندیزاین 2018 – درس6

ساخت صفحات مستر در ایندیزاین 2018

ساخت صفحات مستر در ایندیزاین 2018 – درس6

در بخش ساخت صفحات مستر در ایندیزاین 2018 به منظور صفحه آرایی و طراحی کتاب مباحث زیر مورد بررسی قرار خواهند گرفت. لازم به ذکر است ابزار های در نظر گرفته شده توسط شرکت ادوبی (Adobe) یکی از پیشرفته ترین ابزارها در زمینه ی طراحی کتاب و مجله بوده و شما را قادر خواهد نمود تا به سادگی به طراحی گرافیکی آن ها بپردازید.

ساخت صفحات مستر و کاربرد های آن در صفحه آرایی

مباحث این نوشته:

 1. مفهوم Master ؛
 2. چگونگی ساخت Master های گوناگون برای صفحات؛
 3. نحوه ایجاد شماره صفحه؛
 4. نحوه ایجاد فهرست مطالب؛
 5. نحوه ایجاد کتاب؛
 6. نحوه چاب فصل ها و کتاب ها؛
 7. نحوه کار با بخش ها در فصول؛

مفهوم Master

در ساخت صفحات مستر ، Master Page در واقع نگهدارنده و نمایش دهنده ی المان ها یا آیتم هایی همچون Header، شماره صفحه، لوگو، Footer  و خواهد بود. صفحات مستر تمامی یا بخشی از صفحات در سند ظاهر می گردند. این موضوع بیشتر در طراحی و صفحه آرائی کتاب ها، مجلات و سر رسیدها و یا سایر موارد اینچنینی که در آن از یک یا چند الگوی ثابت برخوردار باید بود، مورد نیاز است.

ساخت صفحات مستر در ایندیزاین 2018

به عبارتی دیگر صفحات مستر همانند یک لایه زمینه برای صفحاتی که بر آنها اعمال می شود عمل می کند. بصورت پیش فرض زمانی که یک سند جدید در ایندیزاین ایجاد می کنیم در واقع یک Master Tage  نیز ایجاد کرده ایم، علاوه بر این قادر به افزایش تعداد Master Page ها نیز خواهیم بود.

چگونگی ساخت صفحات مستر گوناگون

جهت ساخت صفحات مستر جدید ابتدا پالت Page را باز می کنیم. سپس در تنظیمات پنجره روی گزینه New Master کلیک می کنیم.

 • Prefix: یک پیشوند حداکثر ۴ کاراکتری می توان برای آن در نظر گرفت که روی پیش نمایش صفحات در پنل Pages نمایش داده مي شود و نشان می دهد که در صفحه از کدام سرلوحه استفاده کرده است.
 • Name : در این بخش می توان نام برای سرلوحه نوشت.
 • Based On Master : در این بخش می توان یک سرلوحه را بر اساس یک سرلوحه دیگر ایجاد کرد و با این کار سرعت کار افزایش یافته و تمام المان های سرلوحه مبدا در سرلوحه جاری قرار می گیرد.
 • Number Of Pages : تعداد صفحات Master Page در ایندیزاین را می توان تعیین نمود. معمولا ۲ صفحه ای می باشد که صفحات زوج و فرد را شامل می شود.
 • Page Size : اندازه صفحه سرلوحه را می توان تعیین نمود Orientation افقی یا عمودی بودن Master Page.

نحوه ایجاد شماره صفحه در صفحات مستر

برای  ایجاد شماره صفحه در ساخت صفحات مستر در پالت Page روی صفحه Master دبل کلیک می کنیم تا حالت Master Page  فعال شود. سپس با ابزار Text در مکانی که می خواهیم شماره صفحه قرار بگیرد یک کادر متنی ایجاد می کنیم. سپس از منوی Type گزینه Insert Special Character سپسMarkers  و سپس گزینه Current Page Number  را انتخاب می کنیم. بعد از این عمل کاراکتر A را در کادر نمایش می دهد که با خارج شدن از حالت Master  به جای آن شماره صفحه قرار داده می شود.

ساخت صفحات مستر در ایندیزاین 2018

حال اگر بخواهیم شماره گذاری روی صفحه اول نمایش داده نشود به روش زیر عمل می کنیم. برای این منظور روی آیکن صفحه مورد نظر کلیک کرده، به منوی تنظیمات پالت Page که در گوشه سمت راست پالت قرار دارد می رویم و گزینه Override All Master Page Items  را انتخاب می کنیم. حالا روی کادر شماره صفحه ای که قصد پاک کردن آن را داریم کلیک می کنیم. برای اینکه شماره ۱ از صفحه دوم سند آغاز شود، به منوی تنظیمات پالت Page رفته و مطمئن می شویم گزینه های  “Allow Document Pages to “و ” Allow Selected Spreads to Shuffle ” در حالت انتخاب قرار نداشته باشند.

ساخت صفحات مستر در ایندیزاین 2018

ساخت صفحات مستر در ایندیزاین 2018

برای اینکه بتوانیم با کلیک کردن روی صفحه اول همه صفحات را از حالت انتخاب خارج کنید، کلید Shift را نگه داشته و روی آخرین صفحه سند کلیک می کنیم. به منوی تنظیمات پالت Page برمی گردیم و Deselect  را می زنیم.

روی قسمت خاکستری پالت کلیک می کنیم تا همه صفحات از حالت انتخاب خارج شوند. سپس مسیر:

Page 2 > Page Options Menu > Numbering and Sections Optionsرا طی می کنیم و گزینه “Start Page Numbering at” را انتخاب کرده و در نهایت روی ok کلیک می کنیم.

ساخت صفحات مستر در ایندیزاین 2018

ساخت صفحات مستر در ایندیزاین 2018

نحوه ایجاد فهرست مطالبLayout

با استفاده از ساخت صفحات مستر به سادگی خواهیم توانست تا فهرست مطالب را نیز به محتوا بیافزاییم. بدین منظور از منوی مطالب Layout گزینه Table of Contents  را انتخاب می کنیم تا پنجره زیر باز شود. مقابل Tille  به جای Contentsمی توان به فارسی کلمه فهرست را تایپ کرده و در قسمت Styles استایل مورد نظر را انتخاب کرده، دكمه Add را می زنیم تا به قسمت Include Paragraph Styles اضافه شود. در قسمت Entry Styles  استایل متن را تنظیم کرده وOK  را می زنیم.

ساخت صفحات مستر در ایندیزاین 2018

در همان حالت یک باکس متنی ایجاد می کنیم تا فهرست به همراه شماره صفحات تیتر درج شود. همه سر فصل های فهرست را در حالت انتخاب قرار داده و با زدن کلید هایCTRL +Shift +T  پنجره Tabs را باز می کنیم و با تنظیم Tab  روی نوار مدرج شماره صفحه ها بر روی یک خط قرار می دهیم.

ساخت صفحات مستر در ایندیزاین 2018

نحوه ایجاد کتاب

استفاده و ساخت صفحات مستر در نحوه ایجاد کتاب بسیار کاربردی است. برای طراحی صفحات داخلی کتاب پس از باز کردن یک صفحه جدید یا Document Setup ، برای عرض مقدار ۶ اینچ و برای ارتفاع مقدار ۹ اینچ را وارد می کنیم. قسمت Intent را روی Print قرار می دهیم در مقابل Number of Pages یا تعداد صفحات کتاب را وارد می کنیم و تیک گزینه Facing Page را می زنیم.

ساخت صفحات مستر در ایندیزاین 2018

مقدار Bleed (خط تیغ) را برای هر چهار جهت ۰.۱۲۵ اینچ می گذاریم. کتاب های رمان به Bleed احتیاج ندارند اما کتاب های تصویری و آموزشی به مقدار ۰.۱۳۵ اینچ خط تیغ دارند.

تنظیمات صفحات آغازین کتاب ها

لازم به ذکر است که در ساخت صفحات مستر و شماره گذاری صفحات کتاب در بسیار از کتب، از همان صفحه اول شروع نمی شود. معمولا دو یا سه صفحه پیش از شماره گذاری در کتاب وجود دارد. می توانیم این صفحات بدون شماره ی آغازی را در سندی جدید و بصورت جداگانه طراحی کنیم و با طراح ی آنها را از طریق پنل Pages انجام دهیم.

قدم اول : در پنل Pageبا کلیک روی فلش کوچک در بالا و سمت راست این پنل گزینه Numbering & Section Options  را انتخاب می کنیم. با استفاده از این پنجره می توانیم صفحه بندی را مطابق میل خود انجام دهیم.

قدم دوم : در این پنجره بصورت پیش فرض Autocratic Page Numbering انتخاب شده است به این معناست که برنامه، عدد ۱ را برای صفحه اول در نظر می گیرد. اما اگر بخواهیم که شماره صفحه ۱ روی پنجمین صفحه از سند قرار بگیرد، ابتدا روی پنجمین صفحه کلیک می کنیم سپس در مقابل اPage Numbering a عدد 1 را وارد می کنیم. در صورتی که بخواهیم که شماره گذاری صفحات اول به صورت عددی نباشد. با استفاده از کلید Shift صفحات مورد نظر را انتخاب می کنیم و در قسمت تنظیمات شماره صفحات یعنیStyle ، Numbering & Section Option را به دلخواه خود به اعداد یونانی با حروف انگلیسی با غیره تغییر می دهیم.

نحوه چاپ فصل ها و کتاب ها

جهت ساخت صفحات مستر و چاپ یک کتاب یا چاپ کاتالوگ بايد صفحات به شکل خاصی چیدمان شوند و جهت چاب آماده گردد که به آن Imposition می گویند. در نرم افزارهایی مثل InDesign صفحات معمولا به صورت پشت سر هم طراحی می شوند و فرم بندی در لیتوگرافي با استفاده از PDF ارسالی ساخته می گردد. جهت انجام فرم بندی از منوی File گزینه Print Booklet  را انتخاب می کنیم.

ساخت صفحات مستر در ایندیزاین 2018

 

ابتدا روی دکمه Print Setting کلیک می کنیم و در پنجره باز شده در قسمت Adobe Setup  گزینه PDF را انتخاب می کنیم و Paper Size را روی Custom فرار می دهیم.ساخت صفحات مستر در ایندیزاین 2018

ساخت صفحات مستر در ایندیزاین 2018

برای مطالعه در مورد آموزش وارد کردن متن در ایندیزاین 2018 – به درس5 رجوع کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *