آموزش طراحی گرافیک

روش های انتخاب در ایلوستریتور 2018 – درس 1

روش های انتخاب در ایلوستریتور

روش های انتخاب در ایلوستریتور 2018 درس 1

روش های انتخاب در ایلوستریتور (Adobe Illustrator) 2018 از جمله موارد ساده و کاربردی است که شرکت Adobe  با در نظر گرفتن ابزار های کار آمد، انجام امور را برای کاربران تسهیل نموده است. در ادامه بحث به این پرداخته و نمونه ای از کارهای طراحی گرافیک (مانند طراحی قالب اینستاگرام) اشاره خواهیم نمود.

روش های انتخاب در ایلوستریتور و حرکت دادن چند شكل به طور همزمان

گاهی اوقات لازم است که در نرم افزار ایلوستریتور چند شکل یا تصویر با هم در یک گروه قرار بگیرند تا تغییرات مورد نظر به صورت همزمان روی همه آن ها انجام شود. برای این کار باید ابتدا توسط روش های انتخاب در ایلوستریتور انتخاب گردند. سپس از منوی Object گزینه  Groupرا انتخاب نمود تا در یک گروه قرار گیرند. اگر بخواهیم چند شکل را با هم انتخاب کنیم با استفاده از کلید Shift و کلیک روی اشکال آن ها را به طور همزمان انتخاب می کنیم. پس از این کار می توان آن ها را با هم حرکت داد.

روش های انتخاب در ایلوستریتور

انتخاب شکل ترسيم شده با روش محدوده انتخاب

یکی دیگر از روش های انتخاب در ایلوستریتور استفاده از ابزار Selection Tool است. با استفاده از ابزار Selection Tool  و درگ کردن بر روی محدوده اشکال رسم شده تمامی اشکالی که در آن محدوده باشند انتخاب می گردند.

روش های انتخاب در ایلوستریتور

تغيير دادن اندازه شکل انتخاب شده در ایلوستریتور

برای تغيير دادن اندازه شکل انتخاب شده به وسیله ی یکی از روش های انتخاب در ایلوستریتور، پس انتخاب اشکال با استفاده از ابزار Selection Tool، با ابزار Free Transform Tool  می توان اشكال انتخاب شده را تغییر اندازه داد.

روش های انتخاب در ایلوستریتور

انتخاب و حرکت دادن جزئی از یک شکل

برای انتخاب جرئی از یک گروه در ایلوستریتور، می توان از ابزار  Direct selection toolاستفاده نمود. این دستور با کلیک روی جزئی از یک گروه، فقط آن جزء از شکل انتخاب می کند.

روش های انتخاب در ایلوستریتور

قفل کردن اشکال در ایلوستریتور

قفل کردن اشکال در ایلوستریتور به منظور عدم اعمال تغییرات روی آن انجام می شود. به این صورت که: پس از انتخاب شکل یا اشکال از منوی Object گزینه Lock و سپسSelection  را انتخاب می کنیم تا اشکال انتخاب شده قفل شده و هیچگونه تغییراتی روی آن اعمالي نگردد. همچنین برای خارج کردن از حالت قفل نیز، از منوی Object گزینه  Unlock All را انتخاب می کنیم. علاوه بر این برای غیر فعال کردن حالت قفل می توان از دستور میانبر Alt+Ctrl+2 نیز استفاده نمود.

روش های انتخاب در ایلوستریتور

مخفی کردن نواحی انتخاب در ایلوستریتور

لازم به ذکر است که اگر شکلی را در محیط ایلوستریتور مخفی کنیم نمی توان آن را چاپ کرد. برای این منظور پس از انتخاب شکل یا اشکال، از منوی Object گزینه Hide و سپسSelection  را انتخاب می کنیم و برای از مخفی خارج کردن اشکال از منوی Object گزینه Show All را انتخاب می کنیم.

روش های انتخاب در ایلوستریتور

 

برای مطالعه تاریخچه صفحه آرایی و کتابت در ایران و جهان به سایر مقالات منتشر شده مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *