هنر پیش از تاریخ

جریکو اثری باستانی در فلسطین

جریکو اثری باستانی در فلسطین

جریکو اثری باستانی در فلسطین

جریکو نام یک شهر باستانی در نزدیکی دریاچه ای در فلسطین است. طبق شواهد موجود نام باستانی این شهر باستانی اریحا بود که بیش از ۷۰ بار در کتاب مقدس به آن اشاره شده است.

در کتاب مقدس حوادث روی داده در این شهر باستانی به شرح زیر نوشته شده است:

سپس خداوند به یوشع گفت ،”بنگر، من جریکو را همراه با پادشاه و مبارزانش به دست شما تحویل داده ام. یکبار با افراد مسلح خود در جای جای شهر به گردش بپرداز. این کار را به مدت شش روز انجام بده. هفت کاهن که شیپورهایی از شاخ قوچ دارند، را در پیش قراول کن. در روز هفتم، هفت بار در اطراف شهر با کاهنانی که در شیپور های خود می دمند، بگرد. با شنیدن صدای ممتد شیپورها ارتش باید فریاد بزنند. سپس دیوار های شهر فرو ریخته و ارتشیان از آن بالا می روند. یوشع 6: 2-5

همانطور که در بالا اشاره شد، خداوند به یوشع پیامبر دستور می دهد تا  شهر را به دلیل نافرمانی ساکنان آن نابود کند. علی رغم این توضیحات، داستان این شهر به حدود 8000 سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد. زمانی که محوطه در دوره ناتوفیان مسکون شد. سازه های موجود در این شهر باستانی، قدیمی ترین سازه های ساخته شده توسط انسان روی زمین هستند.

ناتوفیان

شواهد باستان شناسی و مطالب کتاب مقدس 

شواهد باستان شناسی دقت داستان های کتاب مقدس در مورد ویرانه های جریکو را تأیید کرده اند. کاوش ها نشان می دهد که این محوطه در حدود سال 1400 پیش از میلاد نابود شده و بخشی از شهر به طور کامل سوزانده شد.

همچنین در متن کتاب مقدس توضیحاتی در مورد تابوت عهد، دستورات خداوند و شیپور هایی که به عنوان سلاح تحت فرمان یوشع پیامبر به کار گرفته شدند، ارائه شده است. این یک مبارزه ساده نبود. سلاح های ارتش یوشع پیامبر به حدی قدرتمند بودند که توانستند طی هفت روز کل یک شهر را ویران کنند. به استثنای یک روسپی و خانواده وی، که تصور می شد به هموطنانش خیانت کرده اند، تمامی موجودات زنده در این شهرکشته شدند. بعد از آن، شهر توسط یوشع پیامبر نفرین شد تا هرگز آباد نشود.

جریکو شهری بسیار مستحکم با ذخیره مواد غذایی و آب کافی برای مقاومتی به طول ماه ها بود. از بین بردن چنین شهری ماه ها و حتی سال ها طول می کشید. اما با توجه به متن کتاب مقدس، شهر طی هفت روزتوسط یوشع پیامبر نابود شد.

عقاید نظریه پردازان فضانوردان باستان 

طبق نظر برخی نظریه پردازان فضانوردان باستان (Ancient astronaut)، نوعی تسلیحات برتر توسط خارجی ها و شاید حتی “بیگانگان” (alien)، در شکل گیری ویرانه های جریکو نقش داشته اند. البته این موضع رازی است که تا کنون ناشناخته باقی مانده است.

ویرانه های جریکو، با بیش از 10.000 سال قدمت، قطعا سزاوار بازدید است.

جریکو اثری باستانی در فلسطین

برای سفارش طراحی کارت ویزیت تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *