آموزش طراحی گرافیک

تنظیمات صفحه در ایندیزاین 2018 – درس 1

تنظیمات صفحه در ایندیزاین 2018

تنظیمات صفحه در ایندیزاین 2018 (Adobe Indesign) – درس 1

تنظیمات صفحه در ایندیزاین (Adobe Indesign) از جمله اولین مراحلی است که در کار در حوزه خدمات سفارش صفحه آرایی کتاب با این نرم افزار مورد توجه قرار می گیرد. در این مبحث ما موارد زیر را مورد بررسی قرار داده و به توضیح آنها خواهیم پرداخت:

• مفهوم نمای ظاهری و پنجره های نرم افزار؛
• معيار کار با پنجره های نمایش سند؛
• نحوه تنظيمات نوار ابزار و پنل کنترل؛
• چگونگی کار با فضاهای کاری مختلف و ایجاد فضای کاری سفارشی؛

 

مفهوم نمای ظاهری و پنجره های نرم افزار

برای تنظیمات صفحه در ایندیزاین و نمایش یا عدم نمایش پنجره ها از منوی Window استفاده می کنیم. هر گزینه ای که تیک داشته باشد پنجره آن را نمایش می دهد و برای تعیین نمای ظاهری پنجره ها از زیر مجموعه منوی Window گزینه Workspace را استفاده می کنیم.

معيار کار با پنجره های نمایش سند برای تنظیمات صفحه در ایندیزاین

برای باز کردن یک صفحه جدید از منوی فایل گزینه New را انتخاب کرده و یا کلیدهای CTRL+Nرا همزمان می زنیم تا پنجره مقابل باز گردد.

Intent

متناسب با هدف از ایجاد سند مورد نظر، یکی از گزینه هایPrint – Web – Digital Publishing را به ترتیب به منظور گرفتن پرینت از سند، انتشار سند در وب، یا انتشار آن در سایر محیط های دیجیتالی انتخاب می کنیم.

تنظیمات صفحه در ایندیزاین 2018

Number Of Page

تعداد صفحات مورد نظر در سند را می توانیم مشخص نماییم و در قسمت Start Page شماره آغاز صفحات را تعیین می کنیم.

Facing Pages

جهت ایجاد صفحات روبروی هم (چپ و راست) همانند کتاب و مجله، می بایست مورد انتخاب قرار گیرد. در صورتی که این گزینه غير فعال باشد، مثلا بمنظور ایجاد پوستر ها، صفحات به صورت تک برگ در سند قرار خواهند گرفت.

Frame Primary Text

جهت اضافه نمودن یک قاب متن اصلی (Primary Text Frame) به Master Page جدید، استفاده می گردد.

Page Size

جهت تنظیم اندازه صفحه به کار می رود.

Orientation

برای مشخص کردن افقى (Landscape) یا عمودی (Portrait) بودن سند بکار می رود.

Binding

جهت تنظیم راست چین (Right-To-Left) و یا چپ چین (Left-To-Right) کردن سند استفاده می گردد.

Clemens

برای تنظیم تعداد ستون صفحه به کار می رود.

Gutter

فاصله بین ستونها را تعیین می کند.

Margins

حواشی صفحات را تنظیم می کند.

Bleed

در تنظیمات صفحه در ایندیزاین هنگامی که یکی از عناصر مورد استفاده در صفحه با لبه های صفحه مماس و یا از آن خارج می شود، و یا مثلا تصویری بزرگتر از اندازه های تعیین شده برای صفحه طراحی است طوری که از حدود آن خارج می شود، از حالت Bleed استفاده می گردد تا این موارد نیز در ناحیه پرینت ظاهر گردند.

Slug

به ناحیه بیرونی صفحه طراحی گفته می شود که ممکن است اطلاعات (یادداشت) یا متنی اضافه در خصوص سند و … در این ناحیه قرار بگیرد و قابلیت چاپ را نیز می توان برای آن در نظر گرفت. اما نهایتا به هنگام برش بر حسب اندازه در نظر گرفته شده برای سند، حذف خواهند گردید.

نحوه تنظيمات نوار ابزار و پنل کنترل

برای نمایش نوار ابزار از منوی Window گزینه Tool و جهت پنل کنترل گزینه Control را تیک می زنیم.

تنظیمات صفحه در ایندیزاین 2018

چگونگی کار با فضاهای کاری مختلف و ایجاد فضای کاری سفارشی

برای این منظور از منوی Window از گزینه Workspace استفاده می کنیم و تیک گزینه مورد نظر را می زنیم.

تنظیمات صفحه در ایندیزاین 2018

چگونگی ایجاد صفحات و انواع کاربرد آن

در تنظیمات صفحه در ایندیزاین مي توانیم از پنجره Page استفاده کنیم که برای فعال کردن آن از منوی صفحة ما استفاده می کنیم. به کمک پنل Page با ارائه ی پیش نمایش کوچکی (Thumbnails) از صفحات تعریف شده ی سند و گزینه های تنظیمی مورد نیاز، امکان اضافه کردن و یا حذف صفحات، تغییر ترتیب و جابجایی آنها جستجو کردن سریع میان صفحات و… را به ما می دهد.

صفحه Master Page در قسمت بالایی این پنل نمایش داده می شود. برای کنترل بهتر صفحات، از طریق امکانات تنظیمی این پنل، قادر به افزایش اندازه پیش نمایش صفحات نمایش و یا مخفی کردن آیکن مربوط به چرخش و جابجایی صفحات در این پنل خواهید بود. با دوبار کلیک روی هر یک از این آیکن های صفحات (خواه Master Page باشد و خواه صفحه ی معمولی)، صفحه ی مذکور فعال و نمایش داده می شود.

روی علامت فلش رو به پایین در گوشه سمت راست بالای پنل کلیک کنید. سپس از منوی ظاهر شده گزینه Options Panel را انتخاب می کنیم.

تنظیمات صفحه در ایندیزاین 2018

Size

ابعاد آیکن صفحات را مشخص کنید.

Show Vertically

صفحات را به صورت ستونی در زیر همدیگر ردیف می کند.

Thumbnails Show

پیش نمایش کوچکی از صفحه نشان داده خواهد شد.

Transparency

در صورت انتخاب این گزینه، اگر حداقل یکی از المان های صفحه شفافیت داشته باشد آیکن مربوط به آن نمایش داده می شود.

Spread Rotation

انتخاب این قسمت باعث نمایش علامتی در کنار صفحه ای می شود که آن را چرخانده اید.

Page Transition

اگر برای نمایش صفحه ای از سند یکی از حالات گذر (Transition) را انتخاب کرده باشید، شکلی در کنار آن صفحه ظاهر خواهد شد.

Page Layout

از قسمت Page Layout ترتیب بالا و پایین قرار گرفتن صفحات و Master Page را مشخص نمایید.

افزودن صفحه به سند

در تنظیمات صفحه در ایندیزاین هنگام کار با اسناد چند صفحه ای، معمولا لازم می شود که صفحه و یا صفحاتی به کار بیافزایید. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد که از آن جمله می توان به دستور Insert Pages از منوی Layout, آیکون ایجاد صفحه جدید در پنل Pages ، و سایر موارد اشاره نمود. در صورتی که نیاز مند افزودن بیش از یک صفحه هستید، استفاده از دستور Insert Pages بهترین راه است.

تنظیمات صفحه در ایندیزاین 2018

مفهومBleed, Slug, Margins

Margins

حواشی صفحات را تنظیم می کنند.

Bleed

در تنظیمات صفحه در ایندیزاین هنگامی که یکی از عناصر مورد استفاده در صفحه با لبه های صفحه مماس و یا از آن خارج می شود، و یا مثلا تصویری بزرگتر از اندازه های تعیین شده برای صفحه طراحی است طوری که از حدود آن خارج می شود. از حالت Bleedاستفاده می گردد تا این موارد نیز در ناحیه پرینت ظاهر گردند.

Slug

به ناحیه بیرونی صفحه طراحی گفته می شود که ممکن است اطلاعات (یادداشت) یا متنی اضافه در خصوص سند و سایر موارد در این ناحیه قرار بگیرد و قابلیت چاپ را نیز می توان برای آن در نظر گرفت. اما نهایتا به هنگام برش بر حسب اندازه در نظر گرفته شده برای سند حذف خواهند گردید.

تنظیمات صفحه در ایندیزاین 2018

چگونگی استفاده از خط کش و خطوط راهنما

در تنظیمات صفحه در ایندیزاین جهت فعال کردن خط کش می توان از منوی View گزینه Show Ruler و با کلید های میانبر CRTL-Rاستفاده کرد. برای تغییر واحد اندازه گیری خط کش روی آن راست کلیک کرده و واحد مورد نظر را تیک می زنیم. تنظیمات اصلی مربوط به خط کشها از طریق مسیرEdit / Preference Increments & Units در دسترس شما خواهد بود، البته از طریق کلیدهای میانبر Ctrl+K نیز می توانیم به پنجره Preference دسترسی داشته باشیم.

تنظیمات صفحه در ایندیزاین 2018

Ruler Units

در زیر این عنوان، تنظیمات مربوط به Horizontal, Origin و Vertical قرار گرفته که به شرح زیر می باشند:

  •  Origin

با استفاده از این منو می توانید مکان شروع نقطه ی صفر را در سند تغییر دهید. این منو شامل گزینه های Page Spread و Spine می باشد.

Spread

با استفاده از این گزینه مكان عدد صفر، نقطه ی بالای گوشه ی سمت چپ از هر Spread در نظر گرفته می شود.

Page

با استفاده از این گزینه مكان عدد صفر، نقطه ی بالای گوشه ی سمت چپ از هر Page یا صفحه در Spread در نظر گرفته می شود. نکته اینکه انتهای هر صفحه نیز (یعنی گوشه ی سمت راست هرPage ) با عدد صفر شماره گذاری می شود.

Spine

با استفاده از این گزینه مکان عدد صفر، دقیقا وسط خط کش افقی در Spread در نظر گرفته می شود.

تنظیمات صفحه در ایندیزاین 2018

  •  Horizontal و Vertical

در تنظیمات صفحه در ایندیزاین علاوه بر روش ذکر شده در ابتدای مطالب در خصوص تغيير واحد اندازه گیری خط کش ها، در این قسمت نیز میتوانیم واحد اندازه گیری هر یک از خط کش های افقي (Horizontal) یا عمودی (Vertical) را تغییر دهیم. در قسمت Stroke نیز می توانید واحد اندازه گیری ضخامت را بر حسب Points یا Millimeters مشخص کنید. این گزینه بیشتر در ایجاد سند به منظور انتشار در Web مفید می باشد. با استفاده از گزینه Points/Inch نیز می توانیم مقدار در نظر گرفته شده برای انجام محاسبات مربوطه را تغییر دهیم.

ایجاد خطوط راهنما یا Ruler Guide

در تنظیمات صفحه در ایندیزاین با کلیک کردن بر روی هر یک از خطکش های افقی و با عمودی و درگ نمودن به داخل Page خطوط راهنمای افقی و یا عمودی ایجاد می گردند. این خطوط همان گونه که از نامشان پیداست در فایل خروجی و چاپ ظاهر نمی گردند و صرفا جهت افزایش دقت در طراحی و آسان نمودن چیدمان المانها در صفحه به عنوان راهنما مورد استفاده قرار می گریند. از طریق مسیر Layout/ Ruler Guides و به پنجره زیر دسترسی خواهیم داشت که بواسطه آن قادر به تغییر رنگ خطوط راهنما و Threshold آنها می باشیم.

تنظیمات صفحه در ایندیزاین 2018

 

مطالب بیشتر : تعریف رنگ ها و انواع آن ها در طراحی گرافیک

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *