هنر دوران تاریخی

تخته ویجا : عجایب فرهنگی انگلستان

تخته ویجا!

تخته ویجا (Ouija board) صفحه ای مسطح و به شکل مستطیل است. این تخته برای احضار روح به کار گرفته می شود. بر روی تخته واژه های “نه”، “بله”، “سلام”، “خداحافظ”، عددهای ۰ تا ۹ و حرف های الفبا را در کنار شکل ها و سمبل ها نوشته و یا طراحی می‌کنند. در مورد این موضوع که تخته عملکرد واقعی دارد و یا نه، اطلاعات دقیقی در دست نیست.

اثر پذیر پرونده قتل امروزی از تخته 

فردی که محکوم به قتل دو نفر بود، با توجه به اینکه 4 نفر از اعضای هیئت منصفه دادگاه شب قبل از دادگاه برای تایید مجرم بودن وی از تخته ویجا (Ouija board)  استفاده کرده بودند، اجازه تجدید نظر خواهی دادگاه را بدست آورد. آیا این بدان معنی است که سیستم قضایی انگلستان مدارک کسب شده از ابزارهایی که به دنیای دیگر را دارند، می پذیرد؟ مطمئناً نه؟

تخته ویجا

تخته ویجا چیست؟

کلمه تخته ویجا در زبان انگلیسی از ترکیب دو کلمه “Ouija” فرانسوی “oui” و کلمه آلمانی “ja” تشکیل شده است. این ترکیب به معنی “بله ، بله” است. در سراسر جهان باستان، مردم با استفاده از خاک اشکالی ترسیم کرده و با اعتقاد به انتقال اطلاعات از منابع شیطانی و روحانی دریافت می کنند، پیشگویی هایی را انجام داده اند. امروز اغلب، تخته از پانل های چوبی ساده با حروف و اعداد  و کلمات “بله” و “نه” ساخته شده اند. به طور کلی در داستان های ترسناک تخته به عنوان واسطه ای برای ارتباط بین کاربر و روح نمایش داده می شوند. مقاله ای در مجله اسمیتسونیان نشان می دهد که چگونه قبل از اوج علاقمندی مردم به “معنویت گرایی و اعتقاد به اینکه  كه مردگان قادر به برقراری ارتباط با زندگی هستند” میلیون ها نفر از آمریكایی های قرن نوزدهم از طرفداران این موضوع بوده اند.

تخته ویجا

داستان پرونده قتل 

در داستان پرونده قتل و تخته ویجا، استفان یانگ یک کارگزار بیمه 35 ساله در شهر وادهورست انگلیس به جرم قتل زوج جوان به نام هری و نیکولا فولر به حبس ابد محکوم شد. در این پرونده تخته برای او یک نقش اساسی را ایفا نمود. به گزارش ایندپندنت، مشاور استفان به دادگاه اظهار داشت که 4 عضو هیئت منصفه شب قبل از اعتراض به حکم در یک هتل از تخته استفاده کرده اند. این کار یک امری مبنی بر شواهد غیر معمول قانونی محسوب می شود.

بر اساس مصاحبه منتشر شده از یک قاضی که در مقاله ای در Inside Story منتشر شده، قاضی پرونده بیان می کند که شب قبل از دادگاه استفان، از حروف الفبای چاپ شده روی کاغذ و شیشه اتاق به عنوان نشانگر استفاده شده بود. سپس هر کدام از اعضای هیئت منصفه انگشت خود را روی شیشه گذاشته بودند. ابتدا نشانگر کلمه Walther PPK  (اسلحه که در پرونده قتل به کار گرفته شده بود) را نمایش داده و سرا نجام این پیام را نوشت: “فردا به گناهکاری استفان رای دهید”. در گزارش آمده است که روحی که با هیئت منصف ارتباط برقرار کرده بود، روح هری فولر بوده است. مشاور استفان مدعی شده است که دادگاه نمی تواند این موضوع را به رسمیت بشناسد. با این وجود این ادعا را نمی توان به آسانی رد نمود.

تخته ویجا

رد شواهد توسط قضات

پس از استفاده از تخته ویجا، برخی از اعضای هیئت منصفه با اعتقاد به اینکه که با هری فولر تماس داشته اند، اطلاعات کسب شده از این طریق را در نتیجه پرونده دخیل کردند. اما سرانجام قضات دادگاه اعلام کردند که این رویداد به عنوان”شواهد قانونی غیر معمول” است. همچنین قضات اذعان داشتند که برای آنها مهم نیست که پاسخ های تخته از جانب روح بوده است. قضات بیشتر نگران اعتقاد اعضای هیئت منصفه به این موضوع و تاثیر آن بر روی رای ایشان بودند.

تخته ویجا

پیشینه ی قضاوت با استفاده از تخته 

400 سال از آخرین پیشینه ی قضاوت با استفاده از تخته ویجا می گذرد. در آن زمان برای سرنوشت و زندگی مردم در آزمایشات جادوگران تصمیمات خدایان، فرشتگان، و ارواح استفاده می شد. آن زمان سالن ویکتوریا با با استفاده از ابزارهایی مانند میزهای شناور و تخته ثروت ایجاد می کرد. معتقدان به ماوراء الطبیعه علاقمند به تخته آنها را به عنوان اتصالات باند پهن (broadband connections) یا طرف دیگر می دانستند. اما از بدو شکل گیری این اعتقاد فرقه های مسیحی در حال شکستن این تخته ها بودند.

مقاله ای در مجله جزبل بیان می کند که منتقدین مذهبی تخته ویجا را نشانگر اطلاعاتی می دانند که صرفا مربوط به خداست و از این رو ابزاری شیطانی است. در سال 2001 روزنامه هوستون کرونیکل (Houston Chronicle) گزارش داد که تخته های  توسط گروه های اصولگرا در کنار کتاب های هری پاتر به عنوان”سمبل جادوگری” در الماگوردو نیومکزیکو به آتش کشیده شدند.

به عقیده ی اشلی کووی بایدها و نبایدهایی در مورد تخته و موارد مشابه باید در جامعه تبیین و عملی گردد. وی معتقد است که: آنچه در مورد تخریب کتاب ها و کتاب سوزی دیده شده، در مورد نمادهای فرهنگی نیز می بینیم.

شرکت کنندگان در یک بازی تخته ویجا

شرکت کنندگان در یک بازی تخته ویجا

برای سفارش کارت ویزیت مشاغل ایرانی با ما تماس بگیرید.

دانلود قالب پست اینستاگرام png

طراحی قالب اینستاگرام

هزینه طراحی قالب اینستاگرام

طراحی قالب پست اینستاگرام با کانوا (canva)

طراحی قالب اینستاگرام

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *