هنر دوران تاریخی

اهرام بزرگ مصر

اهرام بزرگ مصر

اهرام بزرگ مصر

وقتی کلمه هرم عنوان می شود، بلافاصله نام سرزمین مصر به ذهن می رسد. از میان 138 هرم شناسایی شده در مصر که بسیاری از آنها اهرام مشهور جهان هستند، اهرام بزرگ مصر در جیزا در صدر این فهرست قرار دارند. هرم های خوفو (Khufu-Cheops)، خَفرِع (Khafre) و مَنکوره (Menkaure)  همگی با سیستمی متشکل از معابد، مقبره ها و اهرام کوچکتر به هم متصل هستند. طبق گفته مورخ یونانی دیودور سیسیلی، تا 100 سال قبل از میلاد پوشش سنگی بیرونی اهرام دست نخورده بودند. اما امروزه این لایه بیرونی از بین رفته است.

بر اساس محاسبات انجام شده توسط باستان شناسان، هرم بزرگ جیزه (خوفو) متشکل از 2 میلیون بلوک سنگ آهک به وزن 2 تا70 تن است. این هرم تنها هرم از اهرام بزرگ مصر است که در آن لوله های بادگیر تعبیه شده است. گفته می شود که این هرم با چنین دقت ساخته شده که ساخت دوباره آن حتی با فناوری امروز دشوار خواهد بود.

اهرام بزرگ مصر

مجسمه ابوالهول در مجاورت اهرام بزرگ مصر

ناشناخته های اهرام 

اگرچه اهرام بزرگ مصر مشهور هستند، اما از عملکرد واقعی آنها بسیار اندک شناخته شده و فضای داخلی آنها هنوز هم نسبتاً ناشناخته است. آنگونه که می دانیم، نه تنها بسیاری از نظریه ها در مورد استفاده از هرم ها، بلکه در مورد تاریخ واقعی ساخت آنها نیز تردیدهایی وجود دارد. عموم باستان شناسان معتقدند که هرم بزرگ (خوفو) در سال 2500 قبل از میلاد مسیح به دستور خود پادشاه خوفو ساخته شده است. این نظریه بر اساس شواهد ارائه شده توسط کلنل هوارد ویسه (Colonel Howard Vyse) در سال 1837 و مطابق با کشف کتبه ای با نام خوفو از یک اتاقک مطرح شده است. با این حال، اختلاف نظرهای زیادی پیرامون این نتیجه گیری وجود دارد.

تردیدهایی در مورد اهرام مصر

نخست، با وجود اینکه بیشتر سازه های تدفینی مصر باستان به منظور کمک به فرعون در مسیر حرکت به دنیای مردگان، دارای متون و کتیبه های فراوانی هستند؛ اما اهرام بزرگ مصر و من جمله خوفو، فاقد تزیینات و نوشته های هیروگلیف هستند. بسیاری معتقدند که اگر خوفو واقعاً ساخت یک هرم را برای مقبره خود سفارش داده بود، نام او به صورت برجسته در داخل مقبره باید نوشته می شد. اما در این مورد نام فرعون فقط یکبار و آن هم به صورت ناشیانه با رنگی قرمز در اتاقکی که به هیچ جایی دسترسی ندارد، نوشته شده است. تنی چند از مورخان مانند زکریا ستچین (Zecharia Sitchin) مدعی هستند که این نوشته جعلی است. چرا که در آن اشتباه املایی هم مشاهده می شود.

 

احتمال تاریخگذاری قدیمی تر 

در صورتی که اشتباهی در تاریخگذاری اهرام بزرگ مصر بر اساس زمان سلطنت خوفو و یا سایر فراعنه رخ داده باشد، ممکن است حتی اهرام از تاریخی قدیمی تر برخوردار باشند. نکته جالب اینکه لوله های هواکش داخل اهرام و محل قرار گیری آنها دقیقاً با صورت فلکی شکارچی (Orion) مطابقت دارد. یعنی هم تراز نمودن اهرام و صور فلکی در سال 10.500 قبل از میلاد رخ داده است. به همین ترتیب، ابوالهول  Sphinx) در صورت فلکی شیر (Leo) قرار گرفته و تراز آن نیز در 10،500 قبل میلاد رخ داده است.

اهرام بزرگ مصر

نام خوفو در داخل اتاقک

همچنین اختلاف نظرهایی نیز در مورد ساخت هرم وجود دارد. نظریه مورد قبول بر این اصل استوار است که اهرام با بکارگیری هزاران برده و ابزار و لوازمی چون آهن، قرقره، چرخ و سایر موارد موجود در آن عصر ساخته شده است. موضوع دیگر این که ساخت اهرام ده ها سال به طول می انجامید. نظریه دیگر در ارتباط با نحوه حرکت دادن و بلند کردن سنگ ها است. در این رابطه، دو موضوع استفاده از فن آوری های باستان و کمک فرازمینی ها مطرح شده است.

فناوری نوین ربات در داخل اهرام 

در سال 2011 یک ربات مجهز به دوربین از طریق لوله های هواکش به داخل یکی از اهرام بزرگ مصر (هرم بزرگ) روانه شد. این ربات توانست تصاویری از هیروگلیف های حک شده بر روی یک درب مرموز را ثبت نماید. اما به دلیل آشفتگی های اخیر در مصر، انجام این طرح به تعویق افتاد. احتمال دارد که هیروگلیف های کشف شده به سوالاتی در مورد چرایی و زمان ساخت اهرام پاسخ دهند. این اهرام هنوز در حال بررسی هستند و اکتشافات بیشتری در چند سال گذشته از آنها منتشر شده است.

اهرام بزرگ مصر

ارسال روبات به داخل اهرام بزرگ مصر

این مکان یکی از جذاب ترین مناطق جهان برای بازدید به شمار می آید.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *