آموزش طراحی گرافیک

آموزش وارد کردن متن در ایندیزاین 2018 – درس5

آموزش وارد کردن متن در ایندیزاین 2018 - درس5

آموزش وارد کردن متن در ایندیزاین 2018 – درس5

در مقاله آموزش وارد کردن متن در ایندیزاین 2018 به موضوعات زیر به منظور انجام سفارش صفحه آرایی کتاب و مجله پرداخته می شود. شرکت ادوبی در این رابطه راهکارهای بسیار مفیدی جهت تنظیمات صفحه ارائه داده است.

چگونگی استفاده از ابزار متن برای وارد کردن متن

وارد کردن متن در ایندیزاین به روش های گوناگونی امکان پذیر است. با فعال کردن ابزار متن (T) می توان در محیط ایندیزاین تایپ نمود. این ابزار دارای ۴ زیر مجموعه مانند شکل زیر می باشد. دو ابزاری که ابتدای آنها ME نوشته شده است برای تایپ فارسی بکار می روند.
ابزار Type Tool برای تایپ در کادر متنی به صورت پاراگراف کاربرد دارد. ابزار Type on Path Tool جهت تایپ متن بر روی مسیر به کار مي رود. پس از رسم کادر فنی توسط ابزار Type می توان در آن شروع به تایپ نمود و سپس در نوار تنظیمات آن از بالای صفحه تنظیماتی از قبیل نوع و اندازه فونت و … را بر روی آن اعمال گردد.

وارد کردن متن در ایندیزاین

نحوه انداختن متن روی مسير

وارد کردن متن در ایندیزاین به صورت انداختن متن روی مسير یکی از ساده ترین امور در ایندیزاین است. برای این منظور از ابزار Type on Path Toolاستفاده می کنیم. ابتدا مسیر مورد نظر را رسم کرده سپس با این ابزار روی مسیر کلیک کرده و شروع به تایپ می کنیم.

Glyph

برای این منظور از منوی تایپ گزینه Glyph را انتخاب می کنیم. علائم موجود در این پنجره را می توان در متن استفاده نمود.

وارد کردن متن در ایندیزاین

Tabs

از منویwindow گزینه Type زیر گزینه Tabs را انتخاب می کنیم تا پنجره تنظیمات Tabs باز شود. با استفاده از Tabsمی توانیم مكان متن ها را در موقعيت افقی داخل فریم قرار بدهیم. تنظیمات Tabs پیش فرض (Default Setting ) بستگی به یونت های (Units) خط افقی دارد. ابتدا متن مورد نظر را انتخاب کرده سپس از منوی تایپ گزینه Tabs را انتخاب می کنیم تا پنجره تنظیمات آن باز شود. مشاهده می کنیم که پنجره آن دقيقا بالای کادر متن فعال می گردد. در کادر X محل قرار گیری Tab را تعیین می کنیم. اگر در کادر Leader کاراکتری را وارد کنیم بین دو Tab آن کاراکتر تکرار می شود.

وارد کردن متن در ایندیزاین

 

مفهوم فریم متنی

برای وارد کردن متن در ایندیزاین به وسیله فریم متنی، با استفاده از ابزار تایپ کادر آن را درگ می کنیم تا ترسیم شود. سپس در آن کادر می توانیم متن دلخواه را تایپ کنیم. جهت باز شدن پنجره تنظیمات کادر متنی، روی کادر راست کلیک کرده و گزینه Text Frame Option را انتخاب می کنیم.

نحوه ویرایش متن

به منظور وارد کردن متن در ایندیزاین و جهت ویرایش متن با ابزار تایپ، روی متن کلیک می کنیم تا به حالت ویرایش تبدیل شود. سپس در نوار تنظیمات آن می توان تغییراتی از جمله نوع فونت. سایز، توان، انديس، چیدمان و سایر تنظیمات مربوط به متن را تغيير داد.

نحوه کاربرد سبک های متن

برای این منظور باید از منوی تایب گزینه Paragraph Style را انتخاب کنیم و یا از منوی Windows گزینه Style سپس گزینه Paragraph Style کلیک می کنیم تا پالت مربوط به آن باز شود. با کلیک روی گزینه Create New Style می توان یک استایل جدید ایجاد کرد که با دبل کلیک کردن روی آن پنجره تنظیمات آن باز می شود.

وارد کردن متن در ایندیزاین

قسمت General
Style Name

در این قسمت می توانیم نام استایل ایجاد شده را تغییر دهیم.

Based on

با استفاده از این قسمت قادر به لینک دادن استایل جدید به یکی از استایل های موجود می باشیم که به تناسب آن شما میتوانید ویژگی های استایل فعلی را مبنا قرار داده و تنها موارد لازم را تغییر دهید. به صورت پیش فرض قسمتBased on بر روی گزینه No Paragraph Style تنظيم شده است.

Next Style

در این قسمت قادر به انتخاب استایلی دیگر برای اعمال به متن بعد از اعمال استايل جاری خواهیم بود. بدین صورت که با فشردن کلیدEnter استایل بعدی به صورت خودکار به پاراگراف جديد اعمال خواهد شد. به طور پیش فرض Next Style بر روی گزینه Same Style تنظیم شده است. یعنی همین استایل جاری به پاراگراف بعدی اعمال خواهد شد.

Shortcut

در این قسمت قادر به تعریف کلید هایی به عنوان میانبر برای اعمال استایل می باشیم. برای این منظور کافیست مکان نمای موس را در باکس مربوطه قرار داده و از روشن بودن کلید Num lock اطمینان حاصل کنیم. زیرا برای تعریف Shortcut در این قسمت صرفا از کلیدهای ترکیبی Ctrl،Alt بعلاوه کلیدهای عددی در قسمت Num lock استفاده کنیم. حال با فشردن یکی کلیدهای ترکیبی و یک عدد به صورت همزمان Shortcut مورد نظر درج و ایجاد می گردد.

Basic Character Formats

در این قسمت قادر به انتخاب فونت مورد نظر و نوع قلم از لحاظ بلد، ایتالیک و سایز قلم و مي باشيم.

Indents and Spacing

در این قسمت میتوانیم قالب بندی مربوط به (paragraph Direction) جهت پاراگراف (Alignment)راست چین، چپ چین یا وسط چین بودن پاراگراف؛ Fist line Paragraph میزان تورفتگی سطر اول پاراگراف؛ (Left/Right Indent) میزان تورفتگی از سمت چپ و راست و سایر موارد را مشخص کنیم.

Character Color

همان گونه که مشخص است در این قسمت می توانیم رنگ متن را مطابق با سلیقه ی خود انتخاب کنیم.

مفهوم قالب بندی و تنظیمات آن

قالب بندی به مفهوم تنظیمات فونت، رنگ، سایز و چیدمان متن و دیگر موارد مشابه می باشد که پس از تایپ متن می توان از نوار تنظیمات(Option) تغییرات دلخواه را روی متن انتخاب شده اعمال کرد.

برای مطالعه در مورد روش های انتخاب در ایندیزاین 2018 به درس4 مراجعه نمایید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *